Według definicji, bonsai, to wywodząca się z Chin sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów, uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Aby osiągnąć pożądane efekty, musimy zastosować specjalne techniki ich pielęgnacji i podlewania.

Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, czy jałowce. Jeśli chodzi o gatunki drzewka bonsai, wyróżniamy te, które mogą być uprawiane w domu, tzw. „indoor” i te, które wymagają przebywania na zewnątrz, czyli „outdoor”.

Przykładem drzewka nadającego się do uprawy w domu jest Wiąz drobnolistny. Nadaje się on na wszystkie formy bonsai. Jest najlepszym i najpopularniejszym gatunkiem wiązu. Drzewko charakteryzuje się trwałym gęstym ulistnieniem, które częściowo traci w okresie zimy. Liście są bardzo małe o przekroju piłowatym a gałązki drobne.

Kolejnym drzewkiem w kategorii „indoor”, jest Ficus retusa. Również nadaje się on na wszystkie formy bonsai. Wyróżnia się wspaniałymi korzeniami powietrznymi, jak też białą. cętkowaną teksturą, która zdobi korę. Co do pielęgnacji, gatunek ten preferuje jasne, wilgotne i przewiewne pomieszczenia.

Do gatunków indoor należy również Podocarpus chiński. Nadaje się na wszystkie formy bonsai, z wyjątkiem miotlastej. Wyglądem przypomina cis lub sosnę. Dobrze czuje się w miejscach zacienionych, choć nie powinno się go wystawiać na chłodne powietrze i przeciągi. Drzewko rodzi owoce w postaci jagód, w kolorze żółtym lub wpadającym w czerwień.

Jeśli chcecie przyozdobić drzewkiem ogród, możecie wybrać Modrzew japoński, który należy do gatunków „outdoor”. Nadaje się on na wszystkie formy bonsai, z wyjątkiem miotlastej. Ma stożkowaty pokrój i zwisające gałązki. Rośnie w umiarkowanym tempie.

Na zewnątrz można również wystawić Sosnę drobnokwiatową, która jak modrzew, nadaje się na wszystkie formy, z wyjątkiem miotlastej. Odmiany karłowe sprawdzą się szczególnie do sadzenia na kamieniu. Wraz ze wzrostem Sosna drobnokwiatowa staje się nieregularna i spłaszczona. Posiada drobne kwiatostany, które po zapyleniu wyrastają w szyszki pozostające na drzewie przez kilka lat. Istnieje wiele odmian tego gatunku.

Kolejnym przykładem drzewka z gatunków „outdoor” jest Miłorząb dwuklapowy. Jest to jedna z nielicznych roślin nagozalążkowych o opadających liściach. Młode drzewa charakteryzują się luźnym układem gałęzi, natomiast z upływem czasu, ich pokrój staje się bardziej zwarty, kolumnowy.

To tylko kilka spośród wielu gatunków tych ozdobnych drzewek. Mimo, że są dość wymagające w uprawie i często potrzebują specyficznych warunków, warto poświęcić im trochę uwagi, żeby zachwycać się nimi przez cały rok.

ebonsai.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here