Becikowe to rodzaj jednorazowego świadczenia, które jest wypłacane rodzicowi lub opiekunowi dziecka z tytułu urodzenia maluszka. Każdy rodzic powinien wiedzieć, na jakiej zasadzie wypłacane jest świadczenie oraz ile się czeka na becikowe.

Becikowe – podstawowe informacje
Becikowe to jednorazowe świadczenie wypłacane po urodzeniu dziecka w wysokości 1000 złotych na rękę. Mogą je dostać zarówno rodzice dziecka, jak i jego opiekunowie. Na złożenie dokumentów niezbędnych do wypłaty świadczenia mamy 12 miesięcy od chwili urodzenia się dziecka. Warto jednak wiedzieć, że nie każdemu becikowe się należy. Trzeba jeszcze spełnić kryterium dochodowe, które w 2019 roku wynosi 1922 złote na rękę. Jeśli dochód na osobę w rodzinie przekracza tę sumę, wniosek o przyznanie becikowego zostanie odrzucony. To nadal nie wszystko – do becikowego będzie potrzebne zaświadczenie od lekarza ginekologa lub położnej, które ma poświadczać, iż ciężarna była objęta opieką specjalistyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży. Jeśli kobieta udała się do ginekologa po raz pierwszy po 10 tygodniu, becikowe nie będzie się należało.

Jak złożyć wniosek o becikowe?
Wniosek o przyznanie becikowego składa jeden z rodziców lub opiekunów dziecka – świadczenie przyznawane jest jeden raz. Odpowiedni formularz można pobrać ze strony MOPS-u. Potrzebne będzie również ksero dowodu tożsamości i ksero aktu urodzenia dziecka. Niezbędne jest również dołączenie zaświadczenia lekarskiego oraz zaświadczenia o dochodach za poprzedni rok podatkowy obojga rodziców. Konieczne będzie także podpisanie oświadczenia, iż żaden z rodziców nie pobrał już becikowego z innej instytucji. Jeśli wniosek i niezbędne dokumenty złożymy do 10 dnia miesiąca, wypłata becikowego powinna nastąpić do końca tego miesiąca. Jeśli dokumenty złożymy później to wypłata świadczenia powinna przypaść na koniec kolejnego miesiąca. Rodzice mają na to 12 miesięcy od chwili narodzin potomka, nie muszą się więc śpieszyć ze złożeniem wniosku. Jeśli jednak nie zdążą w ciągu roku, prawo do becikowego przepadnie.

innowacjaiwiedza.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here