W naturze kryje się wiele dobrych składników mineralnych, a także właściwości odżywczych, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Do takich naturalnych produktów należy czarny bez, z którego wykonuje się soki, ale i nie tylko! Sprawdź, dlaczego warto go spróbować!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/czarny-bez-wlasciwosci-i-dzialanie/

Zdrowy czarny bez

Czarny bez ma doskonałe właściwości lecznicze, które stosuje się w medycynie ludowej. Rośnie w postaci krzaków, które bardzo mocno się rozrastają, nierzadko przypominając drzewa. Posiada drobne białe kwiaty, które są ozdobą, ale niestety mają nieprzyjemny zapach. Owoce czarnego bzu są czarnofioletowe, a jagody nie są smaczne. Pomimo tego należą one do jednych z najcenniejszych surowców zielarskich.

Zawierają one bardzo dużo flawanoidów i kwasów fenolowych, a do tego kwasy organiczne, sterole, olejki, garbniki oraz triterpeny i sole mineralne. To właśnie ta kompozycja wpływa na to, że czarny bez ma właściwości napotne oraz przeciwgorączkowe.

Dodatkowo działa również moczopędnie oraz uszczelnia ściany naczyń włosowatych o poprawia ich elastyczność. Można nim również płukać chore gardło oraz robić okłady przy stanie zapalnym spojówek.

Czarny bez to również świetny lek odtruwający, który pomaga usuwać z organizmu szkodliwe produkty i toksyny. Sprawdzi się również w stanach zapalnych żołądka oraz jelit.

Czarny bez w aptece

Czarny bez to składnik wielu preparatów zielarskich, a jego kwiaty wchodzą w skład różnych mieszanek, które mają właściwości przeciwkaszlowe oraz wykrztuśne, co pomaga w leczeniu suchego i męczącego kaszlu.

Owoce czarnego bzu są również w składzie preparatów, które stosuje się w zaparciach, chorobach skóry oraz stanowią podstawę mieszanek, które mają właściwości przeciwzapalne i napotne. Pomagają one zwłaszcza w przeziębieniu i kaszlu.

Czarny bez nie jest trujący w postaci poddanej obróbce termicznej lub po ususzeniu. Nie wolno go jednak spożywać w postaci naturalnej, gdyż jest trujący. Również w liściach i w korze.

Przeczytaj też: http://www.galax-sport.pl/anemia-sie-leczy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here