Dieta to nie tylko sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dietą nazywamy każdy system odżywiania charakterystyczny dla danej osoby. Zdrowa dieta to przygotowywanie posiłków w taki sposób, by dostarczać do organizmu dużą ilość wartościowych składników w odpowiednich proporcjach. Niektóre składniki pokarmowe mogą pomagać nam uzyskać określone cele – zwiększać wydajność organizmu, poprawiać stan cery, przemianę materii, a także… wpływać na długość życia i pomagać zachować na dłużej młodość i zdrowie. Takimi składnikami są aktywatory sirtuin, na których oparta jest zdobywająca ostatnimi czasy dużą popularność dieta sirtfood. Na czym polega ten sposób odżywiania?

Co to są sirtuiny?

Sirtuiny to białka mające właściwości wydłużające cykl życia komórek i poprawiające ich metabolizm, wytwarzane są w organizmie w reakcji na głód. Z tego powodu zwolennicy celowo stosowanych, regularnych głodówek uważają je za świetny sposób na zachowanie młodości i zdrowia na długie lata. Sirtuiny odkryte w 1990 roku podczas badań na drożdżach, wykazujących wpływ tych białek na proces podziału komórek, oddziałują znacząco na ich jakość, neutralizując ewentualne błędy powstałe w strukturze DNA podczas rozrostu organizmu. Sirtuiny uznawane są za swoisty eliksir młodości, stąd w świecie goniącym za wiecznym pięknem stają się substancją pożądaną i godną wyrzeczeń.

Głodówki nie są jednak wskazane dla każdego – wiele osób nie może ich stosować ze względu na stan zdrowia, styl życia – uprawianie sportu, lub regularną pracę wymagającą koncentracji. Samopoczucie i wydajność organizmu w czasie głodówki spadają bowiem z powodu niedostatków energetycznych.

Na szczęście dla osób niebędących zwolennikami głodówek odkryto, że sirtuiny w organizmie aktywować można dzięki wprowadzeniu do diety właściwych im aktywatorów. Są to znane i lubiane warzywa, owoce oraz inne produkty spożywcze, takie jak chociażby czerwone wino, oliwa z oliwek, papryczki chilli i cytrusy. Aktywatory sirtuin mają często dodatkowe prozdrowotne właściwości – niektóre z nich chronią organizm przed przedwczesnym starzeniem, neutralizując wolne rodniki niszczące struktury komórkowe, inne dostarczają mu ogromnej ilości witamin, a jeszcze inne, na przykład kurkuma, poprawiają ogólne samopoczucie i stan psychiczny.

Dieta sirtfood – jak zacząć?

Sposób żywienia oparty na aktywatorach sirtuin określony został mianem diety sirtfood. Została ona opisana po raz pierwszy w książce The Sirtfood Diet autorstwa Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Zasady diety sirtfood zakładają umiejętne łączenie aktywatorów sirtuin w posiłki o ograniczonej wartości kalorycznej, pobudzające produkcję i działanie sirtuin w organizmie przy jednoczesnej kontroli masy ciała.

Dieta sirtfood podzielona jest na etapy, z których pierwszy i najbardziej restrykcyjny wymaga trzech dni przyjmowania wyłącznie jednego posiłku, skomponowanego według opisanych w książce zasad. Poza tym należy wypić dziennie trzy zielone koktajle. Koktajle przygotowujemy na bazie zielonej herbaty, dodając do całości jarmuż, seler, rukolę, zieloną pietruszkę oraz cytrynę. Koktajle te to przepyszna bomba witamin i antyoksydantów (przeciwutleniaczy), dodająca energii i pobudzająca organizm do działania.

W kolejnych czterech dniach diety wprowadzamy dwa posiłki dziennie, również oparte na zasadach opisanych w książce, składające się z aktywatorów sirtuin i innych niskokalorycznych składników. Kolejny etap trwa dwa tygodnie. Przez ten czas zalecane jest jedzenie trzech posiłków dziennie i picie jednego zielonego koktajlu.

Stosowanie diety sirtfood pozwala stracić około trzech kilogramów w ciągu tygodnia.

Po trzech tygodniach na diecie sirtfood możemy powoli wprowadzać inne posiłki do codziennego jadłospisu, dbając o to, by ich wartość kaloryczna nie przekraczała 1500 kalorii na dzień. Ważne, by wzbogacić dietę o aktywatory sirtuin, wyeliminować produkty z białej mąki, fast-foody oraz słodycze. Dieta sirtfood pomaga wypracować zdrowe nawyki, a bogactwo witamin i składników odżywczych, jakie zawierają posiłki przygotowywane według zasad, zapewni nam poprawę ogólnej kondycji organizmu, a także stanu skóry, włosów i paznokci.

Zdrowy tryb życia, regularna aktywność fizyczna i dbanie o regularny sen oraz porzucenie nałogów pomogą nam zachować młodość i sprawność na długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here