Gruźlica rozwija się u 10 proc. zakażonych. W Polsce część wypadków jej zawartości to gruźlica płuc. Powszechnie jest wykrywana przypadkowo. Chory skarży się na kaszel i uciski w klatce piersiowej. W leczeniu gruźlicy oprócz preparatów farmakologicznych ważna jest odpowiednia dieta. Gruźlica, którą kiedyś nazywano chorobą biedaków, może spotkać każdego spośród nas.

Podstawy zachorowań na gruźlicę

Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują Gram-dodatnie bakterie (Mycobacterium tuberculosis) określane pałeczkami czy prątkami Kocha – od nazwiska ich odkrywcy, Roberta Kocha. Są niezwykle odporne na funkcjonowanie antybiotyków, kwasów, a także zasad. Przy dostatecznej wilgotności (bez dostępu światła) w ziemi lub kurzu mogą przetrwać chociażby kilka lat. Prątki giną natomiast pod wpływem promieni słonecznych, a w temperaturze 75°C stają się nieszkodliwe już po 10 sekundach. Mnożą się dosyć można – podział następuje co 18–20 godzin.

Źródła zakażenia gruźlicą

Największe niebezpieczeństwo stanowią tzw. cierpiący prątkujący, czyli wydychający bakterie z powietrzem podczas kaszlu, kichania, śmiechu i mówienia. Rzadziej dolegliwość przenosi się drogą pokarmową lub przez dotyk. Źródłem zakażenia jest też mleko pochodzące od chorych krów. Jednak zainfekowanie bakteriami gruźlicy nic nie jest zbieżne z zachorowaniem. Dolegliwość uczy się u blisko 10 proc. zakażonych. Jednak od chwili przeniknięcia bakterii do organizmu, ryzyko zachorowania utrzymuje się przez całe życie, a najistotniejsze jest w pierwszym i innym roku od zakażenia.

jakie są objawy gruźlicy płuc i jak ją leczyć

Sygnały gruźlicy

W 10 proc. wypadków dolegliwość rozwija się bez choroby i jest wykrywana przypadkowo. Częściej natomiast się zdarza, że gdy gruźlica zaatakuje, pojawia się zmęczenie, odczucie stałego osłabienia, senności.Typowe są nawracające stany podgorączkowe, a także nocne poty. Jednak bardzo istotnym objawem jest utrzymujący się kaszel – najpierw suchy, a następnie z odkrztuszaniem plwociny (w ciężkim stadium choroby występuje plucie krwią). Uwagę winien zwrócić także, niezwiązany z dietą lub intensywną gimnastyką, spadek wagi oraz uciski w klatce piersiowej. Oznaką zakażenia iż być również za wolne dochodzenie do zdrowia po zapaleniu płuc. Wszystek z takich objawów powinien być środkiem do złożenia wizyty lekarzowi.

Gruźlica płuc – niejednokrotnie będąca formę gruźlicy (w Polsce to 95% wszelkich zachorowań). Bardzo istotny symptom to będący także trzy tygodnie kaszel – najpierw suchy, następnie z odkrztuszaniem plwociny, zmęczenie, zmęczenie, senność, nocne poty, lekko zwiększona temperatura, nieuzasadniony spadek wagi oraz uciski w klatce piersiowej, w ciężkim stadium gruźlicy chory pluje krwią. W 10 proc. wypadków dolegliwość rozwija się bez choroby i jest wykrywana przypadkowo, np. podczas badań okresowych. U większości chorych choroby przypominające grypę znikają instynktownie (jest tylko przedłużające się powiększenie węzłów chłonnych). Po kilkorgu miesiącach może dołączyć do samowyleczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here