Czym jest wpłatomat? To urządzenie bliźniaczo podobne do popularnych bankomatów, jednak zasada jego działania jest całkowicie odwrotna. O ile w bankomacie możemy wybrać gotówkę z naszego konta, to we wpłatomacie możemy gotówkę na konto wpłacić. Często zdarzają się sytuacje, kiedy dysponujemy większą kwotą w gotówce. Z naturalnych względów nie chcemy jej trzymać w skarpecie i wolimy wpłacić ją na konto. Oczywiście możemy w tym celu udać się do banku i odczekać swoje w kolejce. Jednak zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wpłatomatu. Jak działa wpłatomat? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Pieniądze w gotówce czy na koncie?

jak działa wpłatomatW dzisiejszych czasach gotówka coraz częściej wypierana jest przez karty płatnicze. Nawet kiedy dysponujemy sporą gotówkę wolimy ją raczej wpłacić na konto, niż trzymać w skarpecie. Nie mówię tutaj nawet o lokatach, tylko o zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. W jaki sposób możną posiadaną przez nas gotówkę wpłacić na konto? Czy musimy udać się do placówki bankowej i stać w kolejce? Niekoniecznie – możemy bowiem skorzystać z wpłatomatów. To bardzo przydatne urządzania, które działają dokładnie w odwrotny sposób niż bankomaty.

Jak działa wpłatomat

Jeśli już zamierzasz przelać gotówkę na konto, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak działa wpłatomat? Naturalnie w funkcjonowaniu wpłatomatów rożnych banków mogą być niewielkie różnice. Jednak z reguły są one niewielkie i wynikają głownie z niuansów ofert poszczególnych banków. Generalnie zasady działania wszystkich wpłatomatów są bardzo podobne, dość proste i w zasadzie intuicyjne. W zasadzie powinniśmy po prostu wykonywać czynności po kolei, zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wpłatomatu komunikatami. Jak więc działają wpłatomaty? Jak można skorzystać z tego rodzaju urządzeń?

rzede wszystkim, aby z niego skorzystać musisz najpierw przygotować gotówkę oraz kartę płatniczą przypisaną do konta, na którym chcesz zdeponować swoje pieniądze. Oczywiście musisz również wiedzieć, że banknoty, które chcesz włożyć do wpłatomatu muszą być w dobrym stanie. Urządzenie to odrzuci banknoty mocno pomięte, czy też z pozaginanymi rogami. Zazwyczaj wpłatomaty w jednej turze mogą przyjąć 50 banknotów. W pierwszej kolejności należy włożyć do wpłatomatu naszą kartę Kiedy podamy PIN system rozpozna nasze konto. Następnie możemy włożyć gotówkę do specjalnego okienka podawczego. Warto oczywiście korzystać z wpłatomatów banku, w którym mamy konto. Wówczas cały proces przebiegnie szybko i bezproblemowo. Na ekranie powinna wyświetlić się informacja o tym, jaką sumę włożyliśmy. Jeśli wszystko się zgadza, może śmiało zatwierdzić operację. Oczywiście na sam koniec warto poprosić o wydruk operacji. Może nam się bowiem przydać w razie reklamacji lub awarii wpłatomatu.

W przypadku kiedy korzystać z wpłatomatu tego samego banku, w którym masz konto, zostanie ono zasilone wpłaconymi środkami już po paru minutach. Musisz też wiedzieć, że wpłacanie pieniędzy do wpłatomatu trzeba wykonać w miarę możliwości szybko i sprawnie. Na każdą bowiem czynność jest określony czas. Jeśli długo będziemy się zastanawiać nad kolejnym krokiem, cała operacja może zostać anulowana przez system i będziemy musieli wszystko zaczynać od początku. Na sam koniec warto również oczywiście zabrać ze sobą wydruk z potwierdzeniem naszej wpłaty. Może się on przydać, gdyby cała operacja nie przebiegał poprawnie i chcielibyśmy składać reklamację w banku.

Dlaczego warto korzystać z wpłatomatów?

jak działa wpłatomatJakie mamy alternatywy wobec wpłatomatu? Oczywiście możemy udać się z gotówką do placówki bankowej, postać trochę w kolejce i następnie wpłacić pieniądze na swoje konto. Jednak wydaje się, że takie rozwiązanie nie jest adekwatne do czasów w jakich żyjemy. Zupełnie wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wpłatomatu. Jest ich zdecydowanie coraz więcej. Co prawda nie dorównują ilości bankomatom, jednak zdecydowanie coraz częściej im towarzyszą. Wpłacenie gotówki na konto ma swoje niewątpliwe zalety. Od tej pory możemy z nich swobodnie korzystać wykonując przelewy, czy też wpłacając je na lokaty.

Ma to szczególne znaczenie w obecnych czasach kiedy większość operacji finansowym wykonujemy poprzez internet. W ten sposób bowiem opłacamy czynsz, prąd, gaz, przelewami internetowymi płacimy również za zakupy w e-sklepach. Obecnie posiadanie gotówki w zasadzie nie ma racji bytu. Praktycznie w każdym sklepie – nawet w tych najmniejszych – zapłacimy kartą, bez względy na wysokość kwoty. Co więcej wydaje się, że pieniądze na koncie są zwyczajnie bardziej bezpieczne. Zgubioną kartę możemy szybko zablokować. Banknoty łatwo zgubić lub zniszczyć. Opięty portfel wygląda bardzo nieelegancko, natomiast karta płatnicza zajmuje bardzo niewiele miejsca. Wydaje się wiec, że obrót gotówkowy powoli całkowicie odchodzi do lamusa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here