Dawniej sushi było dla nas daniem dość egzotycznym i mogliśmy się nim raczyć wyłącznie w ekskluzywnych restauracjach i lokalach zajmujących się przygotowywaniem potraw kuchni orientalnej. Dziś natomiast surowa ryba w połączeniu z zielonymi listkami i ryżem nie robi już na nas żadnego wrażenia. Kupimy ją w każdym supermarkecie na dziale z gotowymi daniami i spożyjemy w ramach codziennego obiadu, zastępując nią standardowego kotleta schabowego z ziemniakami. Czy jednak aby na pewno wiemy, jak jeść sushi? Jeżeli dostaliśmy zaproszenie do wykwintnej restauracji właśnie na tę potrawę, powinniśmy zapoznać się z ogólnymi zasadami jedzenia różnych przekąsek przygotowanych z surowej ryby, aby przypadkiem nie popełnić żadnego faux pas.

Jak jeść Sushi?

Jak jeść Sushi?Sushi za każdym razem jemy pałeczkami – tej zasady kategorycznie musimy się trzymać. Gdybyśmy poprosili kelnera w restauracji o podanie nam standardowych sztućców, oczywiście od razu otrzymalibyśmy zestaw składający się z noża i widelca, jednak nie zostałoby to zbyt dobrze odebrane – zwłaszcza na spotkaniu z szefem czy ważnym dla nas klientem. Lepiej zatem od razu uczmy się jeść sushi tradycyjnymi dla kuchni azjatyckiej pałeczkami. Możemy je nawet kupić do swojego domu i korzystać z nich na co dzień, spożywając nimi standardowe dania – makarony, ryże i zwykłe sałatki. Im częściej będziemy korzystać z tych małych pałeczek, tym szybciej opanujemy prawidłową technikę jedzenia.

Uważajmy również na spożywanie sushi, do którego został nam podany dodatkowy sos sojowy. Jeśli mamy zamiar z niego skorzystać, maczajmy w nim wyłącznie samą rybę, nigdy nie zanurzając samego ryżu. Unikajmy też jedzenia sushi rękami. Nie gryźmy go i nie miętolmy w dłoniach, a chwytajmy je pałeczkami i spożywajmy w małych kęsach. Wolno nam jest gryź wyłącznie sushi w postaci Temaki. Jeśli natomiast chcielibyśmy urozmaicić swoje danie podanym na stole wasabi, pamiętajmy o tym, aby w żadnym wypadku nie mieszać go z sosem sojowym. Niedoświadczeni konsumenci często tak postępują, ale nie powinniśmy brać z nich przykładu.

Na pewno warto wiedzieć, jak jeść sushi. Gdy już opanujemy prawidłową technikę spożywania surowej ryby, nie będziemy przerażeni w momencie, gdy otrzymamy zaproszenie do azjatyckiej restauracji. Ze spokojem zamówimy w niej zestaw różnorodnych przekąsek i zjemy je tak, jak należy to robić. Gdybyśmy natomiast spożyli takie sushi z pomocą sztućców, narazilibyśmy się na sporą krytykę.

Historia Sushi

Tak na prawdę cała historia sushi ma swój początek w starożytnych Chinach. Jednakże nie było to wówczas danie jakie znamy dziś. Wtedy mieliśmy do czynienia ze sposobem konserwowania ryb które tak właśnie nazwano. Okładanie ryb słonawym ryżem sprawiało, że mięso ryby nadawało się do spożycia przez długi czas. Sposób ten przedostał się do Japonii, gdzie wyewoluował do postaci nowej potrawy składającej się z surowej ryby otoczonej słonym ryżem. Sama forma potrawy również ewoluowała i dopiero w XIX wieku przybrała formę podobną do tej jaką znamy obecnie. Od tego momentu popularność sushi zaczęła gigantycznie rosnąć i powstały nowe odmiany tego egzotycznego dania. Z czasem moda na sushi przelała się na cały świat czyniąc z niego najpopularniejsze danie pochodzące ze wschodu.

Jak zrobić Sushi w domu?

Jak zrobić Sushi w domu?Nic nie stoi na przeszkodzie aby sushi przygotować samemu we własnej kuchni. W sklepach dostępne są specjalne zestawy do robienia sushi, które zawierają wszystkie niezbędne składniki. W takich zestawach znajdziemy wasabi, algi morskie, ryż oraz specjalne maty do zawijania. Oczywiście z wiadomych względów zestawy takie nie zawierają najważniejszego składnika, czyli surowych ryb. Musimy o nie zadbać we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak, aby taką rybę kupować w sprawdzonych miejscach, aby mieć 100% pewności co do jej świeżości. Jeśli ryba nie jest na prawdę świeża, to raczej nie będzie się nadawała do przyrządzenia dobrego sushi. A jak dobrze wiemy, wiele sklepów stosuje różnego rodzaju sztuczki mające na celu sztucznie wydłużyć świeżość różnych produktów, w tym ryb.

Gdzie można kupić sushi?

Obecnie sushi jest dostępne nie tylko w wyspecjalizowanych restauracjach oferujących głównie to danie w różnych wariantach. Bez problemu zestawy sushi kupimy w wielu restauracjach z kuchnią wschodnią. Również z opcją dostawy do domu co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Gotowe sushi kupimy także w większości supermarketów w rozsądnej cenie. Jeśli chodzi o jakość takich zestawów to jest to już indywidualna sprawa każdego konsumenta. Jak już wcześniej wspomnieliśmy nic nie stoi na przeszkodzie aby w supermarkecie zakupić gotowy zestaw do zrobienia sushi w domu, do którego będziemy musieli dokupić jedynie świeżą rybę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here