Sporo osób posiada bujną wyobraźnię. Zapewne wielu z nas chciałoby ją przełożyć na papier. Niektórzy się nad tym nie zastanawiają, ale napisanie książki lub wyreżyserowanie filmu mogłoby być dobrym początkiem dla rozwoju naszego talentu i pokazania samego siebie przed innymi ludźmi. Jest także możliwością dla uwolnienia swoich myśli i przedstawienia całkiem innej koncepcji innym osobom. Żeby jednak spełnić warunki i móc zająć się własną książką i filmem, trzeba mieć pomysł, w jaki sposób najlepsze swoje myśli poskładać w całość. Nie można przecież zaprezentować przed innymi dokładnie wszystkiego. Trzeba wybrać to, co najlepsze.

Jak napisać scenariusz?

Jak napisać scenariusz?Amator powinien więc otrzymać od bardziej doświadczonej osoby wskazówki jak napisać scenariusz. Scenariusz przede wszystkim powinien być spójny. Nie należy zbyt często przechodzić z jednej kwestii do drugiej, nie domykając tej poprzedniej,. Wywoła to mętlik w głowie widzów. Trzeba także wpisać w scenariusz odpowiednie dialogi. Ważne, żeby nie były one zbyt skomplikowane. Ale też, aby nie opiewały w zbyt duży i niepotrzebny patos oraz banały. Trzeba pamiętać, że również nie każdy człowiek lubi filozofować. A nawet jeśli, to za duży natłok myśli, nie da mu się skupić na właściwej fabule.

Dobry film powinien zadawać pytania i nakłaniać do myślenia, ale wszystko też ze swoim umiarem. Ważne jest, aby również odpowiednio oddziaływać na publikę. Trzeba więc dostosować do treści swojej fabuły także momenty, które będą oddziaływać na emocje widza. W dramatach są to momenty, które chwytają za serce, w thrillerach są to momenty, które powodują napięcie. W horrorach są momenty powodujące strach, a w komediach są momenty, które nas rozbawiają. W zależności od gatunku sztuki, mamy do wyboru różne rodzaje zabawy emocjami ludzi. Najlepsza możliwość, która udowadnia wielkość reżysera, którą potrafili stosować tacy artyści rzemiosła filmowego jak Kubrick, Scorsese, Polański czy Lynch, jest wymieszanie każdego z elementów. To świadczy o wielkości postaci. Jeżeli z pozornie smutnych sytuacji możesz się pośmiać i na odwrót.

Scenariusz to nie wszystko!

Oczywiście sam scenariusz to nie wszystko. Aby sztuka odpowiednio się udała, należy dopasować właściwe osoby na właściwe role. Nie ma w tym reguły, choć jednak trudno, aby osoba ekstrawertyczna nadała tyle emocji introwertycznej postaci. Duże znaczenie ma także twarz – niektórzy pasują do ról grzecznych chłopców, inni do ról bandytów i często okazuje się, że w takich rolach się spełniają. Może to być jednak groźne w kontekście ich właściwego rozwoju kariery, gdyż zostają wtedy łatwo zaszufladkowani, a i inni reżyserzy nie chcą podejmować ryzyka i narazić się widzom, jeżeli do dramatu, zatrudnią aktora, który do tej pory jest znany głównie z ról w komediach, które nie są najwyższych lotów. Właściwy aktor może odpowiednio ulokować wspomniane emocje w sercach widzów, a także właściwie pociągnąć nawet źle napisany scenariusz.

Reżyseria jest również ważna!

Reżyseria jest również ważna!Ważną kwestią, o której nie należy zapominać, jest także optymalna reżyseria. Prowadzenie akcji i bycie mózgiem operacji jest tak samo ważne, jak bycie szefem w firmie. W końcu nawet najlepsi aktorzy, jeżeli nie dostaną poleceń, do których będą się mogli właściwie zastosować, staną się bezradni i film może okazać się całkowitą klapą.

Zadbać należy także o właściwe zdjęcia. Coraz większe uznanie zyskują tzw. ujęcia z ręki – często pokazują one subtelność i oryginalność oraz widzowie czują, że mają do czynienia z pomysłem autorskim oraz osobą, która chce wyrazić samych siebie. Jednak i w tym wypadku należy uważać. Zbyt trzęsąca się kamera może sprawiać wrażenie, że kamerzysta chce na siłę pokazać, że akurat kręci i jest dokładnie w tym miejscu, a na jego obecności raczej też nie powinna się skupiać uwaga widza.

Oczywiście jednym z elementów, które są istotne w filmie, jest także soundtrack filmowy. Odpowiednio dobrana muzyka potrafi umiejętnie zagrać na emocjach widza. Zazwyczaj bardziej nostalgiczną dodaje się do dramatu, do horroru taką, która wzbudzi grozę, a do thrilleru taką, która podsyci obecne napięcie. Jak zebrać wszystkie czynniki w całość jest istotne w zależności od rodzaju sztuki. Nie wszystkie elementy będą wyglądać tak samo w przypadku długiego metrażu, jak w przypadku krótkiego metrażu. Zwykle mniej doświadczeni twórcy sięgają najpierw do krótkiego metrażu. Chcą się w ten sposób wdrożyć w rzemiosło filmowe, które wbrew pozorom jest bardzo skomplikowane.

Lepiej więc początkowo poświęcać czas na mniejsze egzemplarze, np. etiudy studenckie, a dopiero potem iść w profesjonalną reżyserkę. Warto, żebyśmy zostali dostrzeżeni i warto z tego powodu obracać się we właściwym środowisku oraz znać ludzi, którzy nam pomogą. Szkoła filmowa potrafi w tej kwestii dać wiele dobrego, ale sporo uznanych artystów, którzy nie dostawali się do takowej i tak potrafiło podążać udaną drogą kariery.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here