Pojawienie się w domu szczeniaka to ogromna radość dla nowych właścicieli. Poza wieloma obowiązkami, jedną z pierwszych rzeczy, o jakiej zwykle myśli się w takich momentach, jest wybór imienia dla pupila. Wiele osób dość długo zastanawia się więc nad tym, jak nazwać psa. Decyzja ta wbrew pozorom często jest niezwykle trudna. Przed jej podjęciem warto wziąć pod uwagę różne aspekty. Zwierzę będzie żyło z nami prawdopodobnie przez najbliższe kilkanaście lat, dlatego spontaniczny wybór nie zawsze jest wskazany – może bowiem wprowadzić sporo trudności i problemów.

Jak nazwać psa? Przede wszystkim nic na siłę!

Jak nazwać psa? Przede wszystkim nic na siłę!Najważniejsza sprawa, to nie wymyślać niczego oryginalnego na siłę. Weźmy pod uwagę, że każdego dnia dziesiątki razy będziemy zwracać się do naszego pupila jego imieniem. Zbyt skomplikowane, kontrowersyjne czy nieprzyjemnie brzmiące formy mogą zatem nie sprawdzić się. Lepiej skupić się na prostych pomysłach. Bardzo istotne też, aby imię dla psa nie było zbyt długie. Zaleca się wersje dwusylabowe, ponieważ właśnie takie są najłatwiejsze zarówno do wypowiadania przez właściciela, jak i dla samego czworonoga. Pies o wiele szybciej je przyswoi, jeśli będzie ono krótkie, a wiadomo, że nauka reagowania jest w tym przypadku bardzo istotna. Pamiętajmy także, że imię to będzie widniało w dokumentach (np. książeczce zdrowia zwierzaka), w kartotece u weterynarza lub na obroży.

Weźmy pod uwagę wygląd naszego czworonoga

Myśląc o tym, jak nazwać psa, warto wziąć pod uwagę jego cechy. Chodzi tu o wygląd, charakter czy rasę. Dobrze jest zatem dostosować imię zwierzaka pod tym kątem. Przykładem może być tu Łatek dla psa posiadającego łaty. Trzeba jednocześnie pamiętać, że nasz pupil nie zawsze będzie maluchem. Należy zatem wziąć pod uwagę, by w przyszłości imię nie brzmiało zbyt zabawnie. Słodkie szczenię może być Pimpkiem, jednak gdy wyrośnie z niego potężny i groźny pitbull, wówczas może wzbudzać śmiech otoczenia. Wiele osób celowo nadaje jednak imiona na przekór, nazywając np. Bandziorem czy Zbójem niewinnego Yorka lub ratlerka.

Klucz to oryginalność!

Klucz to oryginalność!Wybierając imię dla psa, warto pomyśleć o tym, by nie było ono zbyt często powtarzające się u innych czworonogów, zwłaszcza tych, które są w najbliższym otoczeniu. Jeśli na jednym osiedlu mieszka już trzech Reksiów, lepiej unikać tego typu pomysłów. Może to wprowadzić sporo zamieszania podczas spacerów, gdy po zawołaniu zwierzaka, przybiegnie do nas pupil sąsiada. Podobnie jest z dawaniem zwierzętom ludzkich imion. Choć to częsta i popularna praktyka, ma ona wielu przeciwników. Są oni zdania, że lepiej skupić się na innych możliwościach, zwłaszcza że jest ich naprawdę sporo. Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się zwierzętami i ich szkoleniem, dodają również, że bardzo złym pomysłem jest imię, które może swym brzmieniem bardzo przypominać którąś z komend wydawanych czworonogom, jak np. „aport”, „siad”, „do nogi”. Pies bardzo łatwo może pomylić słowa, a to z kolei wprowadza dużo zamieszania i dezorientacji w jego głowie.

Czym kierować się podczas podejmowania decyzji, jak nazwać psa? Można tu zastosować pewne skojarzenia. Poza wspomnianym wcześniej dopasowaniem imienia do cech zwierzaka, dobrze jest także zasugerować się innymi regułami. Imię dla pupila może wynikać z historii jego rasy, miejsca pochodzenia, ale także wiązać się z pasjami, zainteresowaniami lub innymi aspektami związanymi z życiem właściciela. Nie trzeba mieć tu większych ograniczeń, jednak należy pamiętać, by nie było to w żaden sposób obraźliwe ani dla zwierzęcia, ani dla nikogo innego (np. nazywanie psa ksywką znajomego czy nazwiskiem szefa to zdecydowanie zły pomysł).

Poszukajmy inspiracji

W momencie, gdy właściciel długo zastanawia się, jak nazwać psa i żadne pomysły nie przychodzą mu do głowy, można skorzystać z pomocy przyjaciół lub poszukać inspiracji w internecie. Istnieje wiele stron i for tematycznych, dotyczących opieki nad psami. Z powodzeniem można zatem zajrzeć do kilku artykułów lub po prostu wziąć udział w dyskusji i zapytać innych użytkowników o poradę. Najlepiej jednak samemu zdecydować o tym, jak nazwać psa, z którym spędzi się spory okres życia. Nikt przecież lepiej niż właściciel nie zna własnego pupila.

Podsumowanie

Podsumowując – imię dla psa powinno być odpowiednie w kwestii długości i brzmienia. Nie może być obraźliwe ani narażające na śmieszność. Trzeba pamiętać, by pasowało do czworonoga nie tylko w okresie jego młodości, ale także wtedy, gdy urośnie i stanie się dojrzałym zwierzęciem. Należy unikać pomysłów, które są skomplikowane i przesadnie oryginalne. Dobrze, jeśli imię jest proste, ale jednocześnie rzadko powtarzające się. Musi być łatwe do wypowiadania, możliwe do zdrabniania oraz do szybkiego zapamiętania przez czworonoga. Nie może przypominać mu jakiejkolwiek komendy. Warto także unikać imion ludzkich. Podczas decydowania o tym, jak nazwać psa, można brać pod uwagę jego wygląd, osobowość, znaki szczególne, genezę rasy, a także własne zainteresowania. Nie zaszkodzi poprosić o poradę, pomoc czy sugestię inną osobę, jednak ostatecznego wyboru musi dokonać właściciel czworonoga.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here