Każdy z nas pragnie raz na jakiś czas odświeżyć nieco wygląd swojego mieszkania. Najprostszym wyjściem wydaje się po prostu kupno nowych mebli, wymiana paneli oraz odświeżenie ścian. Wszystkie to jednak może sporo kosztować i większość z nas na takie remonty może sobie pozwolić raz na kilka lat. Co jednak można zrobić aby mniejszym kosztem odnowić swoje retro wnętrze? Otóż możemy spróbować pomalować swoje meble. Z nowymi raczej nie warto tego robić, gdyż można je tylko zniszczyć. Jeśli jednak posiadamy nico starsze umeblowanie to możemy spróbować się za to zabrać. Na pewno będzie to super zabawa, a w efekty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania. Jak pomalować meble aby stały się bardziej atrakcyjne? Jak się za to zabrać? Jakie narzędzia będą nam potrzebne? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Moda na odnawianie mebli

W ostatnim czasie można wręcz zauważyć rosnącą modę na samodzielne odnawianie mebli. jest to pozytywna moda, która sprawia, że każde wnętrze posiada swój indywidualny charakter pasujący do preferencji domowników. Stare meble odzyskują dzięki temu dawny blask i nowe życie. Ich wygląd zależy jednak od farby jaką zastosujemy do malowania.

Jakie farby do malowania mebli?

Jakie farby do malowania mebli?Podstawą przy malowaniu mebli w mieszkaniu jest odpowiedni dobór farby. Ma to kolosalny wpływ na koszty całej operacji, wygodę pracy i przede wszystkim efekt końcowy. W sklepach znajdziemy szeroką gamę rożnego rodzaju farb służących do malowania mebli. Zanim wybierzemy jednak odpowiadający nam kolor wybierzemy odpowiednią farbę, tak aby malowania mebli nie musieć powtarzać po kilku miesiącach.

Większość mebli zbudowana jest z drewna. Do ich malowania służą specjalne farby oznaczone na półkach sklepowych jako farby do malowania mebli drewnianych. Dzielą się one na kilku typów. I tak rozróżniamy między innymi farby kredowe, akrylowe czy też rzadziej spotykane farby alkidowe, olejne oraz emalie. Wszystkie te farby znacząco różnią się miedzy sobą parametrami technicznymi i przez to rodzajem mebli, do których będą miały zastosowanie.

Wybierając konkretną farbę do pomalowania konkretnego mebla powinniśmy wziąć pod uwagę na przykład na to na jakie działania dany mebel będzie narażony podczas codziennego użytkowania. Najbardziej wytrzymałe farby powinny być użyte do malowania mebli kuchennych. Jeśli dany mebel jest mniej intensywnie używany to możemy użyć tańszej i mniej wytrzymałej farby.

Farba akrylowa

Najbardziej popularną farbą służącą do malowania mebli drewnianych jest tradycyjna farba akrylowa. Jest największą zaletą jest fakt, że w porównaniu do innych farb przeznaczonych do malowania drewna ma krótki okres schnięcia. Nie ma też zbyt nieprzyjemnego zapachu. Znajdzie ona zastosowanie w malowaniu rożnego rodzaju mebli przeznaczonych do użytkowania w salonie, przedpokoju czy sypialni. Szafki, komody, biurka czy kredensy mogą być z powodzeniem malowane taką farbą, bez obaw o efekt końcowy.

Farba kredowa

Farba kredowa również należy do gatunku farb szybkoschnących. Nie jest jednak najlepsza jeśli chodzi o trwałość, dlatego jej także nie zalecamy do malowania powierzchni mebli narażonych na intensywne działanie czynników zewnętrznych. Warto również wspomnieć, że farba ta po wyschnięciu daje efekt matowego koloru, dlatego nie nadaje się do malowania wszystkich powierzchni. Farba ta jest idealna do malowania mebli stojących na przykład w salonie.

Farba alkidowa

W opozycji do dwóch opisywanych wcześniej farb stoi farba alkidowa. Jej główną zaletą jest odporność na czynniki zewnętrzne. Możemy ją więc bez problemu stosować na meblach szczególnie intensywnie eksploatowanych, na przykład w kuchni. Do mebli kuchennych sprawdzi się ona wyśmienicie. Farba ta posiada jednak dwie podstawowe wady. Przede wszystkim charakteryzuje się mocnym i intensywnym zapachem, dlatego powinna być używana w dobrze wentylowanych pomieszczeniach aby nie doszło do zatrucia. Również czas schnięcia jest nieporównywalnie dłuższy niż w przypadku farby akrylowej i kredowej. Jako rekompensatę otrzymamy odporną na zarysowania i inne czynniki zewnętrzne powierzchnię mebli, która wytrzyma w dobrym stanie przed długie miesiące.

Jak malować meble?

Jak malować meble?Aby rozpocząć samodzielne malowanie mebli będziemy musieli przede wszystkim pozbyć się starej warstwy farby. Możemy tego dokonać przy pomocy papieru ściernego jednak będzie to długa i męcząca praca. Dużo łatwiej jest użyć szlifierki lub specjalnego urządzenia wielofunkcyjnego. Urządzenia takie pozwalają na usunięcie resztek farby z trudno dostępnych miejsc. Kolejnym krokiem po usunięciu starej farby będzie dokładne odtłuszczenie mebli za pomocą szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Tak przygotowane meble możemy już malować przy pomocy wałka lub pędzla. Pędzle są rekomendowane w przypadku mebli z trudno dostępnymi szczelinami. Jeśli powierzchnia malowanego mebla jest płaska, z powodzeniem możemy użyć wałka. Najlepszą ale i najdroższą opcją jest użycie specjalistycznego pistoletu natryskowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here