Bywa niekiedy tak, że smartfon zaczyna pracować wolniej. Być może to wina systemu i problemów w nim występujących? Aby się tego dowiedzieć i ewentualnie rozwiązać powstałe problemy, należy uruchomić w komórce tak zwany „tryb awaryjny”. Nie każdy jednak wie jak to zrobić, niektórzy użytkownicy nie mają nawet pojęcia, że taka funkcja w naszych smartfonach istnieje!

Jak włączyć tryb awaryjny w telefonie?

Możemy to zrobić, jeśli nasz telefon ma oprogramowanie Android. Uruchomienie w takim aparacie trybu awaryjnego nie jest strasznie skomplikowane. Telefon wyłączamy zazwyczaj przy pomocy odpowiedniego przycisku. Jeśli chcemy w telefonie włączyć tryb awaryjny, należy ten przycisk przytrzymać (jak przy standardowej próbie wyłączenia telefonu). Powinno nam wyskoczyć znane okienko z opcjami do wyboru:

  • wyłącz
  • uruchom ponownie
  • profil
  • tryb samolotowy

Jak włączyć tryb awaryjny w telefonie?Wybieramy opcję „wyłącz”, lecz zamiast zwyczajnie „stuknąć”, przytrzymujemy palec dłużej. Jeśli wykonaliśmy wszystko zgodnie z zaleceniami, powinna pojawić się informacja o możliwości włączenia telefonu ponownie, tylko że w trybie awaryjnym. Udało się, o to nam przecież chodziło. Oczywiście zgadzamy się i klikamy odpowiedni przycisk. Niekiedy (w zależności od sprzętu) tryb awaryjny włączamy poprzez dłuższe przyciśnięcie opcji „uruchom ponownie”. Najlepiej jest sprawdzić na swoim aparacie, która kombinacja jest odpowiednia.

Włączając telefon w trybie awaryjnym nie będziemy mieli dostępu do aplikacji, które zostały dodatkowo pobrane, nie są aplikacjami domyślnymi. Jeśli nasz sprzęt zwolnił, tryb awaryjny powinien umożliwić nam lokalizację problemu tkwiącego w systemie telefonu. Warto też przekonać się, jak bardzo „trzecie” aplikacje, czyli zainstalowane później, zanieczyszczają i spowalniają nasz sprzęt.

A jak wyłączyć tryb awaryjny w telefonie?

Jest to dokładnie to samo jak odpowiedź na pytanie, jak włączyć tryb awaryjny. Wystarczy jedynie przytrzymać dłużej przycisk wyłączania (jak na początku) i wybrać opcję „uruchom ponownie”. Po ponownym uruchomieniu, telefon powinien wrócić „do normy”. Tryb awaryjny możemy w podobny sposób włączyć na tablecie. I przy tym sprzęcie pomoże to w zlokalizowaniu źródła problemów. Warto wiedzieć o możliwościach, jakie daje tryb awaryjny w różnego rodzaju aparatach, ponieważ pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze. Nie będziemy musieli chodzić już do serwisów z powodów błędów systemowych i wolniejszego działania.

Jak włączyć tryb awaryjny na komputerze?

Oczywiście tryb awaryjny to nie jest jedynie domena smartfonów lecz tak na prawdę wszystkich urządzeń elektronicznych z jakimkolwiek systemem operacyjnym. Najpopularniejszym takim urządzeniem jest komputer. Zarówno stacjonarny jak i laptop. Jeśli zainstalowany jest na nich najbardziej popularny system czyli Windows, to w każdym takim komputerze jest możliwość uruchomienia trybu awaryjnego w celu ustalenia przyczyny problemów z działaniem komputera.

Windows XP

Windows XPWindows XP był niegdyś najpopularniejszym systemem operacyjnym. Był zainstalowany niemal na każdym komputerze czy to w biurze czy w domu. Jeżeli przestał prawidłowo funkcjonować niezbędne było uruchomienie trybu awaryjnego w celu zdiagnozowania i usunięcia usterki bądź skopiowaniu ważnych danych przed formatowaniem dysku twardego. Aby na komputerze z zainstalowanym systemem Windows XP uruchomić tryb awaryjny należy podczas rozruchu komputera wcisnąć przycisk F8. Objawi się to krótkim piskiem z głośniczka płyty głównej. Pojawi się specjalne menu, w którym będziemy mieli do wyboru kilak opcji uruchomienia komputera w tym tryb awaryjny oraz tryb awaryjny z obsługą sieci. Czasami niezbędna jest ta druga opcja, aby móc połączyć się z internetem gdy jest to niezbędne.

Windows 7

Windows 7 to następca popularnego systemu Windows XP. Wiele się zmieniło w samym systemie, jednak sposób uruchomienia trybu awaryjnego pozostał na szczęście ten sam. Aby więc uruchomić Windows 7 w trybie awaryjnym wystarczy podczas rozruchu komputera wcisnąć F8 i w menu, które nam się pokaże wybrać odpowiednią opcję.

Windows 10

Sposób uruchomienia komputera w trybie awaryjnym znacząco zmienił się w systemie Windows 10. Podczas uruchamiania komputera, gdy pojawi się okno logowania należy przytrzymać przycisk Shift oraz wybrać opcję „Uruchom ponownie”. Komputer się zrestartuje i pojawi się menu, w którym powinniśmy wybrać opcję Rozwiąż Problemy > Opcje Zaawansowane >Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie. Komputer uruchomi się jeszcze raz. W menu wybieramy opcję 4, czyli Tryb awaryjny, lub ewentualnie 5, czyli Tryb awaryjny z obsługą sieci. W systemie Windows 10 istnieje także możliwość uruchomienia trybu awaryjnego bezpośrednio w uruchomionym Windowsie korzystając z menu Ustawienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here