W obecnych czasach transport drogowy jest bardzo rozwinięty. Wydawać by się mogło, że bardziej opłaca się przesyłać towary drogą powietrzną jednak nie zawsze można z niej skorzystać. A zdarza się również, że podczas jednej, kilkudniowej trasy, kierowca odwiedza kilka punktów, w których dokonuje załadunku jak i rozładunku. A więc zarabia również kilka razy, a tym samym pracodawca nie ponosi zawyżonych kosztów. To wszystko jest bardzo dobrze rozplanowane logistycznie, a dział spedycji nieustannie się rozwija. Oczywiście nie wszystko może być takie idealne. A mianowicie wciąż brakuje kierowców którzy by posiadali odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także predyspozycje i chęci. Nie każdy chce wyjeżdżać w kilkutygodniowe trasy, jeżdżąc po Europie. Tym bardziej, że jest to coraz niebezpieczniejszy zawód biorąc pod uwagę rosnącą liczbę emigrantów i biedy na świecie. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wyrobić kartę kierowcy.

Jak wyrobić kartę kierowcy?

jak wyrobić kartę kierowcyJeśli jednak uda nam się znaleźć odpowiedniego kandydata do pracy, to pierwsze co musi zrobić, to wyrobić kartę kierowcy. Jak wyrobić kartę kierowcy? Jest to dokument, przewidziany dla osób wykonujących przejazdy samochodami w których znajduje się tachograf cyfrowy. Ma on na celu rejestrację czasu i przebiegu jazdy. Często jednak zastanawiamy się, jak wyrobić kartę kierowcy? Gzie się udać, a przede wszystkim kto powinien to zrobić- sam zainteresowany czy może jego przełożony? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wniosek możemy złożyć w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej. Jednak aby skorzystać z tej drugiej to musimy posiadać specjalny podpis elektroniczny. Jeśli nigdy go nie wyrobiliśmy to najlepiej przesłać wniosek pocztą. Zaleca się jednak aby uzupełniać go z odpowiednim wzornikiem, gdyż bardzo łatwo popełnić błąd, a tym samym znacznie wydłużyć czas oczekiwania.

Jeśli już uzupełnimy prawidłowo wniosek to należy do niego dołączyć kilka dokumentów. Koniecznie musimy załączyć kopie awersu oraz rewersu prawa jazdy w odpowiedniej skali, fotografie kierowcy, która spełnia odpowiednie wymagania, a także potwierdzenie wniesienia opłaty, która wynosi 172 złoty i 20 groszy. Jeśli o dokument ubiega się osoba nie mająca polskiego obywatelstwa, to najlepiej skontaktować się z linią danego urzędu i tym samym ustalić wszelkie szczegóły. Bardzo często dochodzi do niewielkich nowelizacji, a tym samym z dnia na dzień wymagane są inne zaświadczenia, a szkoda niepotrzebnie wydłużać czas oczekiwania.

Do czego potrzebna jest karta kierowcy

Jeśli pracownik zastanawia się, po co mu właściwie taka karta, kolejny dokument zaraz obok prawa jazdy i dowodu osobistego to należy go poinformować, że karta ta umożliwia jego identyfikacje i przypisanie do niego dane dotyczące przejazdów rejestrowanych przez moduł tachografu. A więc podczas kontroli można od razu sprawdzić zapisane na karcie informacje dotyczące przejazdów, postojów, odpoczynków i innych prac wykonanych przez określoną osobę. Karta kierowcy wydawana jest również dany czas, a mianowicie na okres 5 lat. Jednak nie może być dłuższy niż okres ważności prawa jazdy posiadanego przez zatrudnianego kierowcę. Są to bardzo ważne szczegóły o które musimy dbać i pamiętać o nich. Duże firmy transportowe czy logistyczne najczęściej zatrudniają specjalnie wykwalifikowanych pracowników administracyjnych, którzy na bieżąco kontrolują tego typu sprawy i nimi sprawnie zarządzają.

Zgubienie lub uszkodzenie karty kierowcy

jak wyrobić kartę kierowcyPracownik powinien być również poinformowany, że karta wydawana jest w pojedynczym egzemplarzu i jeśli dojdzie do jej zgubienia to nie otrzymamy od ręki duplikatu. Możemy posiadać bowiem tylko jedną ważną kartę. Co ważne, karta przypisana jest do danej osoby dlatego też nie można się nimi zamieniać i jeździć na danych kolegi z firmy. Niekiedy wydaje się bowiem, że jeśli zapomnimy naszego dokumentu z domu to zawsze możemy od kogoś pożyczyć. Jednak to absolutnie tak nie działa, w końcu nie mając własnego prawa jazdy czy dowodu osobistego to nie możemy go od nikogo pożyczyć licząc, że nikt się nie zorientuje. Co więcej takie zachowanie może być wysoce karalne i zostać potraktowane jako oszustwo. Nikt się bowiem nie będzie nas pytał czy znamy kodeks karny i przepisy o ruchu drogowym. Nieznajomość prawa nie chroni nas przed wynikającymi z niego konsekwencjami dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać obowiązujące zasady i mieć ich świadomość.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia karty bądź zakończenia jej ważności, to również nie możemy z takiej korzystać. Tracimy przywileje z niej wynikające, a pracodawca ma obowiązek zakazać pracownikowi wykonywanie obowiązków pracy. Oczywiście jeśli do uszkodzenia dojdzie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, to nie mogą być wyciągane z tego tytułu żadne konsekwencje, jednak brak wypłaty dniówki może być tego efektem. Karta kierowcy jest bardzo ważnym dokumentem w ruchu drogowym o którym każdy kierowca musi pamiętać. Należy mieć na uwadze jej bezpieczeństwo jak i swoje, przestrzegać przepisów drogowych, zalecanych przerw, a także ładowności i sposobu przewożenia ładunku. Niestety jeśli kierowca zgodzi się na łamanie przepisów, nawet na polecenie swojego przełożonego, to wszelkie konsekwencje poniesie on, dlatego tez nie warto zawsze ulegać szefowi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here