Pracując nad projektem naszego nowego domu, zastanawiamy się nad rozkładem poszczególnych pomieszczeń. Prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy zadajemy sobie pytanie, jak zaprojektować kuchnię? Warto wnikliwie pochylić się nad tym problemem. Kuchnia bowiem będzie najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu, w którym będziemy spędzać zdecydowanie najwięcej czasu z całą naszą rodziną.

Funkcje kuchni

jak zaprojektować kuchnięZastanawiasz się w jaki sposób można odpowiednio zaprojektować kuchnię? Sprawa nie jest prosta. Kuchnia bowiem musi spełniać kilka ważnych funkcji. Pierwsza podstawowa czynność jaką wykonujemy w tym pomieszczeniu to oczywiście sporządzanie posiłków. Ale to naturalnie nie wyczerpuje funkcji jakie może pełnić kuchnia. W pomieszczeniu tym także bowiem będziemy spożywać posiłki, a także przesiadywać przy kawie, a nawet podejmować gości jeśli w tejże kuchni zmieści się okazały stół z paroma krzesłami. Kuchnia jest miejscem gdzie skupia się życie rodziny. To tutaj będziemy spędzać najwięcej czasu. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby to pomieszczenie zostało perfekcyjnie zaprojektowane. Oczywiście możemy w tej materii skorzystać z usług specjalistów od aranżacji i projektowania wnętrz. Ale również znając parę zasad projektowania możemy spróbować dokonać tego we własnym zakresie.

Jak zaprojektować kuchnię

A więc czym powinniśmy się kierować podczas projektowania naszej wymarzonej kuchni? Przede wszystkim ergonomią – sporządzanie posiłków może zajmować nam sporo czasu. Warto byśmy w tym czasie zanadto się nie męczyli, zwłaszcza – abyśmy nie nadwyrężali naszych kręgosłupów. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaprojektować blaty kuchenne na odpowiedniej dla nas wysokości. Nie mogą być ani za niskie, ani też zbyt wysokie. Następnie musimy wziąć pod uwagę odległości pomiędzy najważniejszymi urządzeniami w kuchni. Jeśli bowiem odległość pomiędzy lodówką, kuchenką, głównym blatem i zlewem będą zbyt duże, wówczas będziemy tracić dużo czasu i energii na przemieszczanie się po kuchni. Również bardzo niepraktyczne jest umiejscowienia kuchenki w narożniku kuchni. Powinniśmy się wystrzegać takiego planowania rozkładu kuchni. Co również ważne – kuchenka i zlew powinny być na jednej ścianie i obok siebie. Ma to znaczenie nie tylko praktyczne, ale jest również istotne ze względu bezpieczeństwa. Wówczas nagrzane naczynia, które zostały użyte do gotowania, możemy szybko i bezpiecznie umieścić w zlewie.

Na co jeszcze należ zwrócić uwagę? Przede wszystkim jeśli planujemy umiejscowienie w naszej kuchni zmywarki, może zaplanować mniejszy, jednokomorowy zlew. Jeśli mamy w planach zakup dużej lodówki z zamrażarką, możemy zrezygnować z wydzielenia osobnego miejsca na spiżarnię. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że niezależnie od wielkości naszej kuchni, powinien w niej znaleźć się stół z krzesłami. Naturalnie w małej kuchni pole naszych możliwości jest znacznie ograniczone. Wówczas raczej pozwolimy sobie na niewielki stolik z zaledwie parą krzeseł. A już nawet to pozwoli nam na spożywanie posiłków w kuchni. Jeśli jednak dysponujemy większym pomieszczeniem pod kuchnię, warto wówczas wydzielić osobną przestrzeń na jadalnię, gdzie wstawimy okazały stół z większą ilością krzeseł. Wówczas nie tylko będziemy spożywać tam posiłki w gronie rodzinnym, ale będziemy mogli również przyjmować gości.

Kuchnia na tle domu

jak zaprojektować kuchnięJeśli jesteśmy w takiej sytuacji, że dopiero projektujemy nasz przyszły dom, to oczywiście mamy jeszcze wpływ na rozkład poszczególnych pomieszczeń. Możemy wówczas również określić, w której części domu powinna znajdować się nasz kuchnia? Gdzie więc najlepiej ją umiejscowić? Naszym zdaniem najbardziej optymalnym miejscem na kuchnię jest centrum naszego domu. Skoro bowiem jest to najważniejsze pomieszczenie, warto aby był do niego ułatwiony dostęp z każdego zakątka domu. Polecamy szczególnie kuchnie otwarte na jadalnie lub salon. Ewentualnie idealną jest sytuacja, kiedy kuchnia otwarta jest jednocześnie na jadalnię i na salon. Wówczas uzyskujemy dużą i przestronną przestrzeń, gdzie będzie się skupiało życie naszej rodziny.

Jaki sprzęt kupić do kuchni?

Oczywiście nie będziemy tutaj wymieniać konkretnych marek sprzętu AGD. Nie miejsce tutaj na tego rodzaju porady. Podamy jedynie kilka ważnych zasad jakimi należy kierować się przy wyborze sprzętu do naszej wymarzonej kuchni. Przede wszystkim warto kupować sprzęt uznanych marek. Jeśli kupujemy zmywarkę, lodówkę, czy też kuchenkę, warto by był to sprzęt najwyższej jakości. Nie chcielibyśmy bowiem po zaledwie paru latach być zmuszeni do wymiany sprzętu. Naturalnie sprzęt musi być idealnie dopasowany do naszej kuchni pod względem wymiarów. To ważne, aby zachowała ona swój spójny charakter.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here