Nie masz pomysłu na ciekawe i smaczne śniadanie? A może szukasz przepisu na smaczną przekąskę na domowe spotkanie ze znajomymi? Odpowiednim rozwiązaniem mogą być rogaliki. Są dość proste do wykonania i stosunkowo tanie. Czy to będą rogaliki drożdżowe, maślane, kruche, na słono, czy też na słodko – zasady ich wykonania są bardzo podobne. Jak zawijać rogaliki? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Rogaliki – świetny sposób na słodką przekąskę

jak zawijać rogalikiRogaliki to świetny sposób na słodką przekąskę. Choć trzeba powiedzieć, że często wykonuje się również rogaliki słone, wówczas farsz może opierać się choćby na pieczarkach. Jednak zdecydowanie bardziej popularne są rogaliki w wersji na słodko. Są idealnym rozwiązaniem na różnego rodzaju domowe spotkania z rodziną i znajomymi. Zazwyczaj nadzieniem są różnego rodzaju konfitury, czy też ewentualnie masa czekoladowa. Rogaliki mogą być kruche, maślane, drożdżowe, w zasadzie możliwości w tym wypadku jest naprawdę bardzo dużo. Rogali są również świetnym rozwiązaniem zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek.

Jak zawijać rogaliki?

Zawijanie rogalików nie jest jednak sprawą tak prostą, jakby się wydawało. Cała sztuka polega na tym, aby tak je zawinąć, żeby nie wypłynęło z nich nadzienie. W tym celu należy dokładnie docisnąć ciasto na całej długości rogalika. Czym można się wspomóc, aby brzegi rogali idealnie się skleiły? Możemy je posmarować roztrzepanym białkiem lub mlekiem. Jak zawijać rogaliki, aby przybrały kształt półksiężyca? Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego rozwałkowania ciasta, bez względu na to jaki jego rodzaj wykorzystujemy. Ciasto powinno przybrać kształt cienkiego koła. Następnie ciasto kroimy dokładnie tak samo, jak kroilibyśmy pizzę. Na każdym uzyskanym z takiego nacięcia kawałku układamy nadzienie. W tym momencie mamy już za sobą początkowy etap zawijania rogalików.

Następnie możemy przystąpić do zawijania każdej części ciasta, na której mamy już nadzieje. Jak tego dokonać? Zawijanie zaczynamy od podstawy umownego trójkąta – bo możemy uznać, że taki właśnie kształt przybrał nasz kawałek ciasta. Zawijamy więc podstawę tegoż trójkąta i rolujemy ciasto w kierunku jego wierzchołka. Następnie zalepiamy końce ciasta, aby nie wypłynęło nadzienie, oraz lekko formujemy je, tak aby całość przybrała kształt półksiężyca. Teraz możemy już włożyć nasze rogaliki do piekarnika. Pozostaje nam już tylko czekanie, aż ciasto się upiecze i będziemy mogli delektować się wspaniałymi rogalikami.

Rogaliki maślane

Jednym z popularniejszych rodzajów rogalików są rogaliki maślane. Ta pyszna przekąska może zagościć na naszym stole praktycznie przy każdej okazji. A już z pewnością będzie idealnym dodatkiem do porannej kawy. Jak zrobić rogali maślane? Przede wszystkim musimy zacząć od wyrobienia odpowiedniego ciasta opartego na drożdżach. Przed rozwałkowywaniem ciasta dodajemy mleko, jajka i sól. Ciasto urabiamy, rozwałkowujemy, a następnie tniemy na trójkąty, które będą później podstawą naszych rogalików. Potem zawijamy rogali i pieczemy. Podajemy je posmarowane masłem lub też różnego rodzaju konfiturami. W pewnością tego rodzaju przekąska przypadnie ci do gustu.

Rogaliki drożdżowe

jak zawijać rogalikiBardzo popularne w polskiej kuchni są również rogaliki drożdżowe. Sposób ich przygotowania jest niezwykle prosty. W pierwszej kolejności należy rozgnieść drożdże z cukrem i taką masę na jakiś czas odstawić. Następnie wyrabiamy ciasto wedle standardowej metody, z mąki i wody, dodajemy jajka, sól i masę drożdżową. Ciasto musimy odpowiednio rozwałkować a następnie pokroić na trójkąty. Przed zwinięciem rogalików umieszczamy na cieście nadzienie – zazwyczaj na bazie różnego rodzaju konfitur. Po zwinięciu rogaliki pieczemy w piekarniku.

Kruche rogaliki z makiem

A może masz ochotę na kruche rogaliki z makiem? Są niezwykle pyszne i proste do zrobienia. Oczywiście ciasto wyrabiamy zgodnie ze standardową metodą. Zasadniczą różnicą w tym rodzaju rogalików będzie wykonanie odpowiedniej masy makowej. Co będzie nam do tego potrzebne? Przede wszystkim mak i cukier, a także miód, cynamon, masło, czy też bakalie. Mak przede wszystkim należy zalać wrzątkiem, następnie ostudzić i odsączyć, a w dalszej części dokładnie zmieszać z innymi składnikami. Taką masę nakładamy na wcześniej odpowiednio pokrojone ciasto i zawijamy w rogaliki. Następnie wkładamy je do piekarnika i pieczemy. Po upieczeniu i wystudzeniu warto również je polukrować. Masę lukrową możemy wykonać z cukru pudru oraz soku z pomarańczy, czy też rumu. Oczywiście warto zadbać o odpowiednią konsystencję lukru. Nie może być on ani zbyt rzadki, ani też zbyt gęsty. Dokonać tego możemy odpowiednio modyfikując ilość wody lub cukru pudru w lukrze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here