Kalibracja alkomatu to proces, w wyniku którego dokonywane jest porównanie parametrów urządzenia z wartościami wzorcowymi. Kalibrację alkomatu wykonuje się po to, aby zoptymalizować i skontrolować jego pracę, co jest niezbędne do prawidłowego działania urządzenia.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Kalibracja, a inaczej adiustacja alkomatu, polega na weryfikacji wyników uzyskanych w alkomacie, z wynikami, jakie zaprogramowane są w urządzeniu, przez wzorzec jednostki miary. W czasie kalibracji czujnik urządzenia jest regulowany zgodnie z oprogramowaniem, po to, aby zawartość alkoholu w powietrzu wtłaczanym do alkomatu, zgadzała się z wartością, która podana jest na butelce odczynnika w kalibratorze. Proces ten wykonuje się w celu kontroli i optymalizacji pracy urządzenia, dzięki czemu daje on pewność, że podane wyniki są prawidłowe. Podczas kalibracji alkomat zostaje poddany testom, a jego sprawność wyznaczana jest na przeznaczonych do tego symulatorach. W trakcie procesu kalibracji przygotowane próbki, o stałym określonym stężeniu alkoholu podawane są do urządzenia, które w tym momencie pracuje w trybie serwisowym. Działanie to ma na celu wyznaczenie poprawnej odpowiedzi czujnika, na stężenie alkoholu, jakie znajdowało się w pobranych wzorcowych próbkach. Jeżeli w trakcie testu wyniki różnią się od rzeczywistych, wówczas wykonuje się reset oprogramowania, a w urządzeniu ustawiane są wartości nominalne.

Jak często wykonywać kalibrację alkomatu?

Częstotliwość wykonywania kalibracji alkomatu zależna jest od samego urządzenia, a dokładnie od zaleceń producenta, który wskazuje, z jakim interwałem powinna być wykonywana kalibracja. Jest to najczęściej zależne od przeznaczenia oraz konstrukcji urządzenia. Z reguły w przypadku alkomatów do użytku osobistego, takich jakie można zakupić np. w sklepie https://sklep-alkomat.pl,  zalecana jest kalibracja średnio co 3, 6 lub 12 miesięcy. Częściej konieczna jest kalibracja alkomatów z czujnikiem półprzewodnikowym niż tych wyposażonych w sensor elektrotechniczny. Niektóre urządzenia informują użytkownika o konieczności wykonania kalibracji, innym sygnałem sugerującym konieczność wykonania kalibracji są wyniki odchylone od normy, na przykład, kiedy alkomat wskazuje 0,5 promila alkoholu, mimo że użytkownik nie spożywał alkoholu wcale. Regularna kalibracja urządzenia daje pewność, że wskazywane wyniki są zgodne z prawdą, jest ona konieczna również do zachowania sprawnego działania sensora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here