Niemalże każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z aktywnością fizyczną, w pewnym momencie, rozważa dodatkową pomoc, czy suplementację. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest kreatyna. Niestety, nie każdy z chętnych wie jak ją dawkować by przyniosła najlepsze rezultaty. Dlatego przychodzimy dziś z porządną porcją informacji, które rozłożą mity dotyczące kreatyny (powstałe jeszcze w latach 70-tych) na czynniki pierwsze!

Keratyna – czym jest?

Kreatyna to najpopularniejszy i najbardziej znany suplement diety od wielu lat. Jest też najbezpieczniejszą i najlepiej przebadaną substancją wśród wszystkich suplementów diety. Pomaga budować siłę i masę mięśni, wykazując dobre właściwości anaboliczne. Kreatyna to związek organiczny zbudowany z fragmentów białek występujący na ogół w tkance mięśniowej (95%). Jej głównym zadaniem jest gromadzenie energii w mięśniach, dlatego im jej poziom w tkance mięśniowej jest wyższy, tym więcej energii można wykorzystać.

Kreatyna jest niebezpieczna

Mit. Kreatyna uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych i najlepiej przebadanych środków. Jest to związek organiczny, zbudowany z fragmentów białek, która głównie występuje w tkance mięśniowej. Dlatego też kreatyna dodaje nam siły i pomaga budować mięśnie

Kreatyna jest w produktach spożywczych

Fakt i mit jednocześnie. Owszem, w specjalnych produktach dla sportowców jesteśmy w stanie dostrzec niewielką dawkę kreatyny. Najczęściej dodawana jest ona do batonów i gum do żucia, które kupujemy w sklepie z odżywkami czy asortymentem sportowym. Oprócz tego możemy ją kupić w postaci proszku, idealnego do koktajli, oraz w tradycyjnych tabletkach.

fakty i mity dotyczące kreatyny

Idealna porcja to 5g

Mit. Porcja i ilość kreatyny którą powinniśmy spożywać zależy od wielu czynników takich jak np. nasza waga. 5g to mityczna wartość, popularna od czasów Arnolda Schwarzeneggera, który spożywał rzekomo dwie porcje 5g kreatyny na czczo.
Najczęściej proponuje się by stosować indywidualnie dobraną dawkę dla każdego ćwiczącego. 1g na każde 10kg ciała jest najczęściej stosowaną wartością.

Faza nasycenia ma sens.

Mit. Faza nasycenia polega na przyjmowaniu na początku większej dawki suplementu, w celu przystosowania organizmu. Obecnie nie ma żadnych badań potwierdzających słuszność takiego działania.

Najlepiej stosować 2 porcje

Fakt. Najlepiej i najefektywniej dla nas jest stosowanie 2 dawek w ciągu dnia. Ważne jednak by zachować różnorodność w przypadku dniu z treningiem i bez niego. Dlatego też w dniu treningowym zaleca się:
1 dawkę stosowaną bezpośrednio przed treningiem, a 2 dawkę po treningu. W przypadku dnia wolnego, 2 porcje preparatu przyjąć w okolicach śniadania. Najlepiej by zażyć ją na czczo.

Kreatyna najlepiej wchłania się osobno

Mit. Najlepiej kreatynę jeść wraz z białkiem, magnezem lub zbilansowanym posiłkiem, ponieważ zwiększa się w ten sposób jej biodostępność.

Kreatynę należy stosować cyklicznie co 6/12 miesięcy

Mit. Jest to jeden z najbardziej popularnych i znanych mitów dotyczących kreatyny. Wyznawcy mitu twierdzą iż najlepiej pomiędzy dawkami robić odstępy, w celu zwiększenie efektywności jej działania. Najnowsze badania wykazały iż organizm nie przyzwyczaja się do takich substancji i dawkowania nie trzeba przerywać w trybie całorocznym.

Kreatynę można brać ciągle

Fakt. Kreatynę można przyjmować w nieograniczonym czasie, aż do uzyskania potrzebnych i pożądanych przez siebie efektów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here