Odessa to niezwykle piękne, wielokulturowe miasto, które położone jest nad Morzem Czarnym. Leży na Ukrainie i chociaż jego historia sięga tylko 200 lat, to jednak warto wybrać się tutaj na wakacje. Na terenie Odessy od początku jego istnienia istniały starożytne greckie osady. Współcześnie jeszcze znajdziemy ich pozostałości, między innymi na bulwarze nadmorskim. Odessa to miasto założone w 1797 roku. Stało się to na rozkaz carycy Katarzyny II, która wówczas rządziła na tych terenach. Odessę zbudował na rozkaz carycy admirał z Hiszpanii, o nazwisku Jose de Ribasow. To właśnie on przygotował pierwszy plan mającego powstać nowego miasta. Po dziesięciu latach od powstania miasta władzę nad nim przejął francuski książę de Richelieu.

Niezwykłe atrakcje na Ukrainie

Odessa to miasto Ukraińskie. Trudno znaleźć tutaj zabytki sięgające wielu wieków, jednakże z całą pewnością zapewnia nam Odessa – wakacje o jakich zawsze marzyliśmy. W mieście znajdziemy ogromną ilość różnorodnych budynków, pięknie zdobionych, a zwłaszcza świątyń. Jeżeli przebywamy w tym mieście istnieje kilka atrakcji, które bez wątpienia warto zobaczyć. Jedną z atrakcji są schody Poniatowskiego, któe zostały wybudowane w 1841 roku, przez najbogatszego człowieka w ówczesnej Rosji – gubernatora Woroncowa. Wówczas to schody miały stanowić drogę do z centrum miasta do portu, mają one długość ponad 140 metrów i liczą 192 stopnie, zaś oryginalne liczyły 199 schodków. Warto wspomnieć, że obok schodów biegnie dawna liia kolejowa, również wybudowana przez rosyjskich carów. Pracowała ona aż do 1969 roku, gdy została zamknięta.

Teatr Opery i Baletu

Godnym uwagi miejscem, które z całą pewnością warto odwiedzić będąc w Odessie jest Teatr Opery i Baletu. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków na terenie całej Ukrainy. Projekt budynku sporządzili dwaj architekci z Wiednia i obecnie uznany jest on za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych we wschodniej Europie. Oryginalny budynek uległ w 1873 roku całkowitemu spaleniu, jednakże kilkanaście lat później wybudowano go niemalże od nowa. Wnętrze budynku słynie z wyjątkowej i rzadko spotykanej akustyki. Nigdyś grali tutaj Czajkowski, Caruso czy Duncan.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Sobór przemienienia Pańskiego to także ważna atrakcja w Odessie. Jest to największa świątynia, w której środku mieści się ponad dziewięć tysięcy osób. To świątynia prawosławna, jak większość na Ukrainie. Znajduje się w samym centrum miasta, zaś ufundowana została w 1794 roku. W krypcie świątyni został pochowany książę Woroncow i jego żona. Odessa mimo, że jest stosunkowo młodym miastem jest obszarem, który cechuje się wielką różnorodnością. Panuje tutaj miltikulturalizm, co sprawia, że żyją tutaj zarówno rdzenni Ukraińcy, Rosjanie, jak i Polacy. Z całą pewnością jeśli przybędziemy do tego miejsca na pewno nie zabraknie nam możliwości zwiedzenia najciekawszych obiektów. Dodatkowo warto spróbować tradycyjnej ukraińskiej kuchni i odwiedzić jedną z licznych restauracji lub kawiarni.

czas-wakacji.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyjazd do Włoch
Następny artykułKwiecień plecień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here