Planujesz wyjazd na wakacje do innego kraju? A może podróż służbową do zagranicznego kontrahenta? W takim przypadku warto pomyśleć o tym, jak płacić na miejscu, jeszcze przed podróżą.

Dzisiaj, aby dokonywać płatności w walucie obcej, wcale nie trzeba korzystać ze standardowych kantorów. Do dyspozycji mamy także inne metody, które pozwalają na szybką i bezpieczną wymianę różnych walut – zarówno tych popularnych, jak i tych rzadziej używanych.

Jaka metoda będzie najlepsza, gdy planujemy podróż za granicę?

Kantor stacjonarny

Kantory tego rodzaju znajdziemy w każdym większym mieście, na dworcach, lotniskach i przy granicach. Dzięki nim można zakupić walutę w formie gotówki od ręki.

Plusem kantorów stacjonarnych jest możliwość natychmiastowej wymiany walut w gotówce, ale minusem są z kolei dość wysokie koszty wymiany walut, a także ryzyko związane z kradzieżą pieniędzy i oszustwami w nierzetelnych kantorach.

Kantor internetowy

Alternatywnym rozwiązaniem dla kantorów stacjonarnych są te internetowe. W tym przypadku wymiana najczęściej odbywa się pomiędzy dwoma kontami należącymi do klienta, na przykład jednym prowadzonym w złotym, a drugim w euro. 

Kantory internetowe proponują bardziej atrakcyjne dla klientów kursy wymiany walut i większe bezpieczeństwo. Minusem jest czas oczekiwania na pieniądze – zwykle to jeden dzień roboczy. Także wymieniamy pieniądze w formie wirtualnej, dlatego wtedy, gdy chcemy otrzymać gotówkę, musimy wypłacić ją w bankomacie.

Karta wielowalutowa

Trzecia opcja warta uwagi to karty wielowalutowe, które pozwalają na płatność wieloma walutami jednocześnie. Karty te wydawane są przez banki i przez firmy pozabankowe, na przykład takie jak Igoriacard, które także zapewniają najwyższy poziom obsługi.

Karty wielowalutowe pozwalają na prowadzenie płatności bezgotówkowych oraz wypłatę pieniędzy w bankomatach. Karta tego rodzaju pozwala na szybki dostęp do różnych walut przez powiązane z nimi konta walutowe, ale w przypadku kart takich jak Igoriacard można także dokonywać automatycznych wymian walut na rachunku wielowalutowym i korzystać dodatkowo z kantoru internetowego. To powoduje, że wymiana walut odbywa się automatycznie – szybko, wygodnie i bezpiecznie.

Co więcej, korzystanie z kart wielowalutowych i kont wielowalutowych nie jest związane z wysokimi opłatami, co powoduje, że to bardzo korzystna metoda na płatności walutą w podróży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here