Rynek suplementów diety oraz różnego rodzaju odżywek pęka w szwach. Suplementy mają chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. My skupmy się jednak na ich zwolennikach. Wiele firm produkujących tego typu środki kusi nas hasłami „Najlepsze suplementy diety”, ale czy rzeczywiście dany produkt jest tym najlepszym? Najpierw może przybliżmy osobom niezaznajomionym z tematem co to w ogóle są suplementy diety i do czego służą?

Suplementy stanowią uzupełnienie naszej diety w składniki, których prawdopodobnie może nam brakować (głównie są to witaminy i inne składniki odżywcze jak np. minerały). Po suplementy sięgają nie tylko sportowcy, ale również osoby chcące np. poprawić wygląd swojej skóry, paznokci czy włosów. Bogaty we wszelkie preparaty rynek nie pomaga nam w podjęciu decyzji, który produkt wybrać. A nawet pokuszę się o stwierdzenie, że wręcz przeszkadza motając nam w głowie kolorowymi opakowaniami i sloganami reklamowymi straszącymi już z opakowania. Warto zatem na początek zastanowić się z jakiego powodu chcemy sięgnąć po te preparaty i zaczerpnąć opinii innych osób np. w internecie. Wtedy prawdopodobnie zdecydujemy się na te sprawdzone, najlepsze suplementy i nie pożałujemy naszego wyboru. Warto również przed zastosowaniem nawet najpopularniejszego suplementu diety skonsultować przyjmowanie go z lekarzem POZ lub dietetykiem by mieć pewność czy przy naszym aktualnym stanie zdrowia lub przy przyjmowanych przez nas lekach takie suplementacje są wskazane i nie zaszkodzą.

Wiele osób lekceważy słuszność zażywania jakichkolwiek preparatów pod nazwą suplementów diety, gdyż uważają je za wymysł koncernów farmaceutycznych by zbić na ludziach jak największą fortunę. Oczywiście same suplementy cudów nie zdziałają, mają one za zadanie wspomóc nasz organizm, a nie działać cuda bez naszego najmniejszego wkładu.

Najlepsze suplementy

Z pewnością jednymi z najlepszych suplementów diety są probiotyki i prebiotyki. Są to preparaty mające korzystne działanie na nasz układ trawienny. Pomagają odbudować mikroflorę bakteryjną jelit, łagodzą niektóre dolegliwości trawienne (jak np. gazy) oraz działają osłonowo podczas antybiotykoterapii. Stosowane są one również u małych dzieci cierpiących na refluks. A co ciekawe, również u małych zwierząt domowych podczas problemów żołądkowych. Wiele suplementów to to naturalne składniki jak np. działający dobrze na odchudzanie cynamon cejloński, chlorella czy spirulina albo żeń-szeń syberyjski sprawiający, że łatwiej znosimy sytuacje stresowe.

Sportowcy natomiast mogą zastosować polecane BCAA (czyli białko – aminokwasy – poprawiające wydajność i regenerację mięśni), a także acerole bogatą w witaminę C pozwalającą szybciej pozbyć się zakwasów oraz ułatwiającą zasypianie.

Znowu wychodzi na to, że najlepsze suplementy to te naturalne – zatem należy stosować pewne składniki, które nie wprowadzając do naszych organizmów zbędnej chemii wspierają nasz organizm swymi właściwościami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułWitaminy dla sportowców

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here