Noworodek tak samo jak dziecko starsze lub osoba dorosła potrzebuje prawidłowej pielęgnacji i higieny. Higiena małego dziecka jest nieco inne, niż higiena dorosłej osoby, jednak jest kilka punktów wspólnych. Nowonarodzone dziecko potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku drugiego i trzeciego dziecka temat nie jest już tak straszny, jak w przypadku pierwszej pociechy. W przypadku pierwszego dziecka działamy bardziej intuicyjnie, niż zgodnie z posiadaną wiedzą. Ten poradnik przygotowaliśmy z myślą o młodych rodzicach, żeby pomóc im w temacie pielęgnacji maluszka. 

Przeczytaj też: http://www.bazylikamariacka.pl/higiena-noworodka-najwazniejsze-zasady/ 

Jak myć noworodka? 

Zacznijmy od główki, a dokładniej od twarzy dziecka. Twarz przemywamy tak często, jak jest to konieczne. Pamiętajmy o myciu miejsce za uszami, gdzie gromadzi się brud. Możemy przemywać twarz specjalnymi mokrymi chusteczkami przeznaczonymi dla niemowląt. Oczy należy przemywać wacikiem lub gazikiem zwilżonych wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Pamiętajmy o tym, że ważne jest delikatne przecieranie powieki, a także kącików oczu. Oczy przecieramy dwoma oddzielnymi wacikami. Przy przemywanie oczu kierujmy się od wewnętrznej strony ku zewnętrznej. Oczy maluszka są bardzo delikatne, więc podczas idziemy dziecka, koniecznie należy umyć ręce. 

Uszka i nosek dziecka 

Uszy dziecka należy czyścić od zewnętrznej strony. W takim celu dobrze użyć wacika, tak samo jak oczu. Powinien być on zbliżony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Ampułki z solą fizjologiczną dostępne są w praktycznie każdej aptece. Uszy należy przemywać przynajmniej raz w tygodniu, żeby uchu nie powstał korek z woskowiny. Kiedy dziecko możesz około 3 miesiące, możemy użyć specjalnych patyczków dla dzieci. 

Nosek czyścimy tak samo jak pierwszy przy pomocy wacika nasączonego wodą lub z solą fizjologiczną. W celu przeczyszczenia noska możemy użyć też gruszki lub specjalnego aspiratora do wyciągania kataru od maluszka. 

Kąpiel dzidziusia 

Według przekonań dziecka nie powinno się kąpać przez pierwszy tydzień. Jednak jak wiadomo zaraz po porodzie dziecko myte jest już w szpitalu. Większość skóry niemowlęcia pokrywa kremowa, biała maź. To swojego rodzaju bariera, która chroni go przed bakteriami. Nawilża też skórę dziecka. Po 5 – 7 dniach maść sama zanika i wtedy warto wykąpać pierwszy raz dziecko. Przemywamy dziecko nawilżoną gąbką lub mokrymi chusteczkami. Maluszka nie musimy kąpać codziennie. Początkowo może być to 3 – 4 razy w tygodniu. 

Zobacz też: http://www.galax-sport.pl/najczestsze-dolegliwosci-u-niemowlat/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here