Chemia. Słowo, które do dziś wywołuje u wielu z nas dreszcz przerażenia. Chcemy tego, czy też nie, jest ona nauką bez której dzisiejszy świat nie byłby w stanie funkcjonować. Gdziekolwiek się nie znajdziemy, jest ona wokół nas. Dość młoda nauka zdążyła uzależnić od siebie cały przemysł, rolnictwo i nie tylko.

W związku z tym nasza wiedza i świadomość w tym zakresie powinna być jak największa. Czy tak jest? Niestety nie o końca.

Chemia – znienawidzony przedmiot

Nie każdy z nas rodzi się ze zdolnościami do przedmiotów ścisłych, wiele osób ma inne zainteresowania. Nie jest w tym nic złego, jednakże są podstawy, które powinniśmy znać. Polski system edukacji jest w wielu wymiarach wadliwy. Program chemii dla uczniów szkół zakłada opanowanie wielu skomplikowanych zasad. Często są to działania, duża ilość wzorów, i niepotrzebnych dla osób, które z chemią nie wiążą przyszłości informacji.

Rzadko stawia się na praktykę- już najmłodsze dzieci potrafią wyrecytować z pamięci regułę, kiedy nie znają wielu zachodzących w przyrodzie zjawisk.

Duże wymagania, sporo materiału do nauczenia w krótkim czasie- to wszystko sprawia, że nie próbujemy tej nauki zrozumieć. Sucha nauka treści sprawdzi się tylko na krótką metę.

Jak uświadomić młodych ludzi? Eksperymenty, które uczą i bawią

Bardzo dobrym sposobem na naukę, która nie będzie przykrą koniecznością są różne eksperymenty. Mały człowiek jest bardzo ciekawy świata, a przyswojenie wiedzy będzie dużo łatwiejsze, a wręcz przyjemne.

Jednym z najpopularniejszych jest zabawa z solą i włóczką. Na czym polega?

Szklankę w 3/4 wypełniamy wodą, wsypujemy około łyżeczkę soli. Następnie do małego przedmiotu, na przykład ołówka przymocowujemy kawałek włóczki, nici itp, pamiętajmy, aby zanurzona była w wodzie. Po kilku dniach można zauważyć jak sól krystalizuje się i osadza na nitce. Obserwacje całego eksperymentu wywołują ciekawość końcowego efektu, a jego pojawienie daje ogromną satysfakcję.

Dodatkowo wodę możemy zabarwić, co jeszcze bardziej uwydatni efekt.

Kilka eksperymentów dla dzieci i nie tylko

Eksperymenty dla dzieci możemy wykonać w domu.

Domowa lawa. Potrzebujemy olej roślinny, pojemnik, wodę, barwniki lub bibułę kolorową oraz jakąkolwiek tabletkę musującą. Jak wykonać eksperyment? Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w pojemniku a na koniec wrzucamy tabletkę musującą. W wyniku dwutlenku węgla, który będzie wydzielał się podczas musowania tabletki, możemy zobaczyć jak kolorowe krople oleju wędrują do góry.

Kolejnym ciekawym efektem jest „domowa lawa”. Najpierw przygotowujemy podstawę na kształt wulkanu, najlepiej, aby był stożek. Możemy w tym celu użyć na przykład starego kartonu. W środku umieszczamy butelkę z octem, do której stopniowo wsypujemy proszek do pieczenia. Dochodzi do efektu „wybuchu”, również pod wpływem dwutlenku węgla.

Dzięki takim eksperymentom możemy zobaczyć jak wygląda jajko bez skorupki. Do garnka wlewamy ocet, do cieczy wkładamy surowe jajko. Pamiętajmy, by płyn zakrywał je w całości. Po dwóch dniach możemy zobaczyć, że skorupka rozpuściła się w całości. Tak właśnie wygląda nienaruszone wnętrze skorupki.

Nauka poprzez zabawę – hasło coraz częściej używane w szkołach i innych placówkach edukacyjnych. Eksperymenty zwiększają wiedzę, umiejętności, ale także uczą szacunku do otaczającej przyrody, co jest bardzo potrzebne już od najmłodszych lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here