Kilkudniowy wyjazd to dużo bagaży, zwłaszcza jeśli jedziemy z dziećmi. Jak odpowiednio zapakować się do samochodu na wyjazd?

Rodzinny wyjazd na majówkę z bliskimi może wiązać się z problemem z zapakowaniem wszystkich bagaży oraz członków rodziny. Zazwyczaj nie znamy umiaru, a co za tym idzie, torby, walizki i plecaki niekiedy nie mieszczą się do bagażnika samochodowego. Co wówczas zrobić, jak temu zapobiec? Ratunkiem w tego typu sytuacji może się okazać bagażnik dachowy, rozwiązanie, które mimo swojej praktyczności, cały czas jest stosunkowo rzadko spotykane wśród kierowców.

Najczęstszym sposobem na powiększenie samochodowej przestrzeni ładunkowej jest zakup i zamontowanie bagażnika jako skrzyni na dachu auta. Powszechnie nazywa się taki typ bagażnika mianem trumny, cygara lub po prostu box dachowy. Przeciętny kierowca nie powinien mieć problemu z montażem takiego elementu, gdyż producenci w ostatnich latach starają się ułatwić klientom wszelkiego rodzaju użytkowanie sprzętu, począwszy od samego zamontowania. Wybierając bagażnik dachowy, zwróćmy uwagę na to, aby był on funkcjonalny i nadawał się do przewozu określonych przedmiotów. Co za tym idzie, nie patrzmy tylko na pojemność bagażnika, ale także na to, czy w odpowiedni sposób zabezpiecza on bagaże. Narciarze najczęściej szukają odpowiednio długich boxów, przeciętni użytkownicy stawiają za to raczej na skrzynie krótsze, ale szersze. W większości przypadków bagażniki posiadają parametry uniwersalne, które pozwalają spokojnie przewieźć walizki lub sprzęt sportowy.

Elementem, który trzeba sprawdzić przed zakupem, jest dopuszczalny udźwig na dachu naszego auta. Kontrola tych parametrów uchroni nas przed zakupem niedopasowanego produktu: pamiętajmy o odliczeniu od dopuszczalnego udźwigu masy bagażnika. Box może wystawać maksymalnie piętnaście centrymetrów przed przednią szybą, jednak nie zalecamy tego, gdyż wpływa to na widoczność w samochodzie. Dopasujmy zatem jego rozmiar do rozmiaru dachu auta – zastanówmy się też jednocześnie, jaką wysokość powinien naszym zdaniem mieć bagażnik – wyższy pomieści więcej przedmiotów, ale będzie się wiązać z większym hałasem w trakcie jazdy. Niekiedy kierowcy montują na dachu pojazdu kilka bagażników: box dachowy oraz uchwyt na rowery. W tej sytuacji należy przy pomiarach uwzględnić obydwa elementy, aby mieć pewność, że montaż będzie możliwy.

To, jak zamontujemy bagażnik dachowy, zależy od systemu mocowania wymyślonego przez określonego producenta. Różnią się one pomiędzy poszczególnymi markami produktów, jednak we wszystkich przypadkach są pomyślane w taki sposób, żeby montaż był ekspresowy i możliwie jak najprostszy. Warto pomyśleć o bagażniku, który montowany jest na belkach stalowych, gdyż wówczas możliwe jest zamontowanie większej liczby modeli niż przy belkach aluminiowych.

Przy zakupie bagażnika dachowego dobrze jest podjąć przemyślaną decyzję, ponieważ od niej zależy nasz urlopowy komfort. Mamy nadzieję, że nasz tekst przybliżył Wam nieco temat boxów dachowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here