Internet jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. W związku z tym dobrze jest opanować zagadnienia takie jak sprawne poruszanie się po witrynach internetowych albo skuteczne wyszukiwanie haseł w wyszukiwarce. Często jednak chcemy wykroczyć poza umiejętności standardowego użytkownika i musimy podjąć się zadań bardziej zaawansowanych. Próbujemy samodzielnie skonfigurować router albo uruchomić własny serwer. W takiej sytuacji wymagana jest wiedza specjalistyczna. Powinniśmy wiedzieć na przykład jak sprawdzić adres IP (Internet Protocol address) lub na czym polega komunikacja klient-serwer.

Urządzenia dające dostęp do sieci

Urządzenia dające dostęp do sieciKolejną rzeczą, którą warto wiedzieć jest to, jakie sprzęty są potrzebne do korzystania z internetu. Do czego służy i jak skonfigurować kartę sieciową? Czym różni się modem od routera? Odpowiedzi na te pytania stanowią istotne zagadnienia związane z budową sieci komputerowej. Adres IP to unikalny numer identyfikacyjny komputera w sieci komputerowej. Dzięki niemu w procesie wymiany danych serwer i komputer są w stanie stwierdzić, czy przesyłają pakiety w odpowiednie miejsca w sieci. Bez adresów IP nie moglibyśmy odwiedzać witryn internetowych, ponieważ sygnał z naszego komputera prawdopodobnie nie dotarłby do serwera, nie wspominając już o wiadomości zwrotnej.

Jak sprawdzić adres IP?

Czasami chcemy dowiedzieć się, jak sprawdzić adres IP. Sposób dotarcia do adresu zależny jest przede wszystkim od systemu operacyjnego, którego używamy. Inne czynności musimy wykonać w Windowsie, inne w systemie Linux, a jeszcze inne w mac Os. Ogólnie sprowadza się to do wejścia w ustawienia i znalezienia działu z opcjami sieciowymi. Tam następnie musimy znaleźć informacje o urządzeniach sieciowych podłączonych do komputera. Znając IP innego komputera lub serwera użytkownik sprawnie korzystający z sieci jest w stanie na przykład przeprowadzić atak na ten komputer, podłączyć się do niego i przejrzeć zawartość dysku w danej jednostce. W związku z tym na przestrzeni lat stworzono najróżniejsze zabezpieczenia mające na celu utrudnienie takich czynności.

Jak uchronić się przed hakerem?

Dla przeciętnego użytkownika najlepszym sposobem ochrony przed atakiem ze strony hakera jest instalacja programu antywirusowego i uruchomienie funkcji firewall. Instalacja większości tego typu aplikacji jest szybka i intuicyjna. Korzystając z sieci warto robić to świadomie. Dobrze wiedzieć, jak sprawdzić adres IP albo jak podłączyć kartę sieciową. Z taką wiedzą możemy sprawnie przeglądać witryny internetowe i czerpać z dobrodziejstw połączenia z resztą świata.

Jaki router wybrać

Jaki router wybraćJeśli już jesteśmy przy temacie sieci komputerowych to warto się zastanowić nad tym jaki router wybrać do bezpiecznego i łatwego zbudowania własnej sieci domowej. Jest on niezbędny w obecnych czasach, szczególnie jeśli używamy nowoczesnych urządzeń korzystających z internetu. Warto bowiem wiedzieć, że w nowoczesnych domach nie tylko komputery i laptopy korzystają ze stałego łącza internetowego. Aby wybrać odpowiedni dla naszych wymagań typ routera powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jakie łącze internetowe posiadamy w naszym mieszkaniu. Najczęściej będzie to łącze zakończone kablem z końcówką RJ-45. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy sposób doprowadzenia internetu do mieszkań. Może się zdarzyć, że kabel z intranetem będzie zakończony tak jak linia telefoniczna czyli przy pomocy łącza RJ-11.

Gdy już wiemy z jakim łączem powinniśmy kupić router zadbajmy o to, aby obsługiwał on obie używane częstotliwości czyli 2,4 i 5 GHz. Po tym sprawdźmy czy router wyposażony jest w gniazdo do instalacji zewnętrznej anteny. Jest to bardzo ważne ponieważ jeśli z różnych względów wbudowana antena będzie zbyt słaba aby w pełni pokryć zasięgiem całe nasze mieszkanie to możemy mieć problem z korzystaniem z internetu. Zewnętrzna, mocna antena może skutecznie zredukować ten problem.

Jeśli w domu używamy drukarki to warto ją podłączyć bezpośrednio do routera tak aby możliwe było korzystanie z niej przez wszystkich użytkowników sieci. Aby tego dokonać router powinien być bezwzględnie wyposażony w port USB. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, stosowane również z oczywistych względów w biurach. Inną ważną kwestią przy wyborze routera jest jego cena. Na szczęście obecnie wszystkie routery z niezbędnymi funkcjami dość sporo potaniały i powinniśmy bez problemu znaleźć odpowiednie urządzenie w cenie do 100 zł. Bardziej zaawansowane routery mogą oczywiście kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale w warunkach domowych taki wydatek oczywiście nie jest konieczny.

Router będzie miał wpływ na działanie całej naszej sieci przez długi czas. Musi on również pracować 24/h na dobę, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego urządzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here