Pytanie, jak robić zdjęcia, od jakiegoś czas straciło na ważności. Jeszcze kilka lat temu porządne aparaty fotograficzne to były lustrzanki. Chcąc zrobić dobre zdjęcie trzeba było umieć ustawić przesłonę, czas naświetlenia. Trzeba było wiedzieć co to jest czułość filmu, jak wpływa na ustawienie czasu i przesłony. Obecnie zadając pytanie jak robić zdjęcia koncentrujemy się tylko na kompozycji. Resztę aparat zrobi sam.
W takim razie zajmijmy się kompozycją, która jest podstawą dobrego zdjęcia. Najczęściej popełnianym błędem jest dzielenie zdjęcia na pół. Taki podział sprawia, że zdjęcie jest po prostu nudne. Chcąc uzyskać harmonijne zdjęcie warto zastosować regułę trójpodziału. Na czym ona polega? podziel w myślach kadr na 3 części pionowo i 3 poziomo. Miejsce przecięcia linii jest nazywane mocnymi punktami. Inaczej są to miejsca, w które w pierwszym momencie pada nasz wzrok. Czyli są to najciekawsze miejsca na fotografii.
Kolejnym często powtarzającym się błędem jest nie trzymanie poziomu. Zdjęcia wyglądają jakby były lekko kopnięte. Oczywiście możesz to wyrównać w trakcie obróbki, tylko po co, skoro możesz tego dopilnować już w trakcie naciskania migawki. To na prawdę nie jest skomplikowane.
I jeszcze jeden bardzo popularny błąd. nie zwracanie uwagi na tło. skupiając się tylko na pierwszym planie często zapominamy, by spojrzeć na to co dzieje się na drugim planie. Z takiego niedopatrzenia wynika masa zabawnych błędów. Komuś z głowy wyrastają krzaki. Na innym zdjęciu załatwia się piesek. Chyba nie o takich zdjęciach z wakacji marzycie?
Błędy, o których mówiłam są bardzo popularne. Nie wynikają one z ograniczeń sprzętu, który posiadamy. Wynikają one raczej z cząstkowego patrzenia. Nie ogarniania całej fotografii. Błędy te są łatwe do wyeliminowania. Trzeba tylko dużo trenować. Zwracanie uwagi na te wszystkie błędy przychodzi z czasem i doświadczeniem. Słysząc pytanie, jak robić zdjęcia, zawsze mówię to samo. Uważnie i z wyobraźnią. Do tego trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

www.malamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak podkręcić procesor?
Następny artykułPlanowanie diety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here