Taśmy LED

0
455

Z uwagi na mnogość możliwych zastosowań i elastyczność w aranżacji, taśmy LED zyskują w ostatnim czasie na popularności. Dzięki wykorzystaniu taśm LED można wykonać efektowne oświetlenie szaf, pomieszczeń, luster, a nawet (w przypadku zastosowania taśm do użytku na zewnątrz) balkonu lub werandy.

Z czego wykonane są taśmy LED?

Najprościej rzecz ujmując, taśmy LED wykonane są z elastycznego paska, który pokryty jest świecącymi diodami SMD. Poszczególne taśmy różnią się między sobą pod względem na rodzaju diod, gęstości ich rozmieszczenia, a także na koloru/barwy emitowanego przez nie światła. Barwa emitowanego światła może być ciepła lub zimna. Bardziej zaawansowane taśmy LED są wyposażone w diody RGB, które mogą dawać światło o dowolnej barwie, będącej mieszanką trzech kolorów: czerwonego (Red), zielonego (Green) i niebieskiego (Blue). Do zmiany koloru świecenia służy specjalny sterownik.

Mnogość zastosowań taśm LED

Taśma LED może być wykorzystana do oświetlenia różnych pomieszczeń w domu w celu dodatkowego ich rozjaśnienia oraz wytworzenia specjalnego nastroju. Z powodzeniem można wykorzystać je również do oświetlenia meblowych półek, szafek kuchennych np. w celu podkreślenia zawartości barku lub półki z kieliszkami, biżuterią. Zastosowanie taśm LED może mieć także bardziej praktyczne znaczenie. Przy wykorzystaniu taśm LED możemy oświetlać schody, progi, umywalki, czy ekspozycje sklepowe.

Barwy światła mają znaczenie w aspekcie dekoracyjnym

Do wykonania oświetlenia podszafkowego w kuchni lub oświetlenia umywalki w łazience, lepiej sprawdzą się taśmy LED o zimnej, białej barwie światła. Biała barwa światła sprawdza się również w pomieszczeniach biurowych, przemysłowych. Natomiast w przypadku oświetlenia luster, bądź wykonywania dekoracyjnych elementów oświetleniowych, doskonałym rozwiązaniem są taśmy LED o ciepłej, złotej barwie światła. Ciepła barwa światła dodaje romantycznego uroku oświetlanym pomieszczeniom i przedmiotom. Taśmy o zmiennych kolorach światła (RBG) nadają się do zastosowania w miejscach w których chcemy mieć możliwość elastycznej zmiany nastroju, np. na witrynach sklepowych, w młodzieżowych pokojach.

Klasa wodoszczelności taśmy

Z uwagi na różne miejsca, pomieszczenia, w których montowane może być oświetlenie z taśm LED, oraz możliwy kontakt taśmy z wilgocią, istotnym aspektem jest klasa wodoszczelności. Poniżej znajdziecie państwo opisy i oznaczenia klas wodoszczelności taśm:

  • IP20taśma niewodoodporna (niehermetyczna); taśma ta nie powinna mieć styczności z wilgocią oraz parą wodną, należy ja montować w suchych miejscach
  • IP44taśma hermetyczna, odporna na wilgoć, parę albo zachlapanie wodą, nadaje się do montażu w miejscach o dużej wilgotności (łazienka, kuchnia)
  • IP68taśma w pełni wodoszczelna, niewrażliwa na bezpośredni kontakt z wodą, a nawet zanurzenie, może posłużyć jako oświetlenie np. pokrywy akwarium

Wybór taśmy o odpowiedniej klasie wodoszczelności jest niezwykle istotnym aspektem, z uwagi na nasze bezpieczeństwo oraz ryzyko zwarcia. Do taśm LED stosowanych w tzw. mokrych pomieszczeniach, należy dobrać zasilacz hermetyczny, który również będzie odporny na wilgoć i zachlapanie wodą.

Taśmę LED już mamy- i co dalej?

Aby taśma LED działała niezbędny jest zasilacz. Jeśli nie kupujemy taśmy w zestawie z zasilaczem to musimy samodzielnie dobrać jego moc do potrzeb taśmy. Moc zasilacza określamy w zależności od zagęszczenia i rodzaju diod, oraz od ilości metrów bieżących taśmy.

Czym kierować się przy wyborze taśm LED?

Decydując się na zakup taśm LED, należy pamiętać że będą one podłączone do prądu, dlatego też należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • należy wybierać produkty wysokiej jakości, posiadające wymagane certyfikaty i atesty- bezpieczeństwo użytkowania jest najważniejsze!
  • kupować taśmy LED oraz zasilacze w sprawdzonych, renomowanych sklepach z tymi produktami (np. www.eelektryka.com)- unikać kupowania produktów w hipermarketach i na bazarach
  • wysokiej jakości, sprawdzone produkty nie zawsze muszą być drogie- za rolkę 5 mb taśmy LED o barwie ciepłej zapłacimy około 18 zł, a za zestaw z zasilaczem około 40 zł
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here