Podczas ceremonii zawarcia związku małżeńskiego dwoje ludzi przysięga sobie wierność i bycie razem aż do śmierci. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje. O ile rozwód w przypadku ślubu cywilnego nie jest rzadkością, to sprawa komplikuje się, gdy w grę wchodzi unieważnienie ślubu kościelnego. Jeszcze kilkanaście lat temu rzadko myślano o tego typu rozwiązaniu, jednak dziś opcja ta staje się coraz bardziej powszechna. Nie oznacza to jednak, że proces ten jest łatwy. Unieważnienie ślubu kościelnego to działanie, które wymaga ogromu czasu, cierpliwości i dopełnienia wielu spraw i formalności. Nie można też liczyć na jego uzyskanie zawsze i w każdej sytuacji. Tylko część par może spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku.

Kiedy możliwe jest więc unieważnienie ślubu kościelnego? Prawo kanoniczne mówi tu o 12 przeszkodach – wystarczy, aby zaistniała przynajmniej jedna z nich, by uzyskać zgodę na tzw. rozwód kościelny. O jakie konkretnie sytuacje chodzi? Jest to m.in. niezdolność do miłości fizycznej, zbyt młody wiek małżonków (kobieta poniżej 18 lat, mężczyzna poniżej 21 lat), posiadanie innego męża lub żony, uprowadzenie i zmuszenie kogoś do zawarcia związku. Przeszkodą może być również inna religia czy występowanie pokrewieństwa pomiędzy dwiema osobami. Unieważnienie ślubu kościelnego wchodzi w grę także wtedy, gdy do sakramentu doszło przy udawaniu uczuć i próbach manipulacji, przy braku racjonalnego myślenia (np. na skutek choroby czy zażycia substancji psychoaktywnych) lub zostało się zastraszonym.

Jak uzyskać unieważnienie ślubu kościelnego? Decyzję w tym temacie podejmuje sąd kościelny. Wystarczy dostarczyć odpowiednie dokumenty – przede wszystkim jest to pozew, czyli skarga z konkretnymi przyczynami prośby o unieważnienie ślubu kościelnego. Poza tym dołączyć trzeba także świadectwo ślubu i ewentualnie również orzeczenie o rozwodzie oraz akt chrztu. Sama skarga wymaga także potwierdzenia za pomocą rozmaitych dowodów. Mogą to być zeznania świadków, orzeczenia lekarskie i inne dokumenty, które w jakiś sposób poświadczają powody chęci rozwodu. Czy unieważnienie ślubu kościelnego jest bezpłatne? Niestety – wymaga ono uiszczenia opłaty. Nie jest ona niska – wynosi bowiem około 1400-1500 złotych. Do niej dochodzi dodatkowy koszt (w postaci opinii biegłego) rzędu kilkuset złotych. Łącznie unieważnienie ślubu kościelnego może wynosić nawet do 2000 złotych za same kwestie formalne.

Nie należy też spodziewać się, że cały proces zostanie szybko i sprawnie załatwiony. Unieważnianie ślubu kościelnego może ciągnąć się przez długi czas, nawet kilka lat. Pierwszy etap to sąd I instancji, który wydaje wyrok po mniej więcej roku. Potem, jeśli faktycznie zostaje uznana nieważność ślubu, sprawa trafia dalej – czyli do sądu II instancji. Tu również trzeba trochę poczekać – decyzja zapada zwykle po około 6 miesiącach. Jeśli będzie ona pokrywać się z poprzednim wyrokiem, wówczas zachodzi ostateczne unieważnienie ślubu kościelnego. Trzeba zatem przygotować się, ze proces tego rodzaju trwać będzie minimum 2 lata.

zespolnapiecia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here