Generowanie ogromnych ilości odpadów to poważny problemem współczesnego świata. Jednym z jego skutków są przepełnione wysypiska śmieci, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego – zatrucie gleb i wód metalami ciężkimi oraz kwasami organicznymi, zanieczyszczenie powietrza trującymi gazami oraz skażenie roślinności.

Najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest ograniczenie konsumpcjonizmu, szerzenie świadomości ekologicznej oraz prawidłowa segregacja śmieci. Niestety, do kontenerów bardzo często trafiają odpady, które nie powinny się w nich znaleźć, w tym te szczególnie niebezpieczne dla ekosystemu. Oto najważniejsze porady, jak segregować śmieci z korzyścią dla siebie i środowiska.

Niebieski kontener: PAPIER

Tona zebranej makulatury pozwala wytworzyć tyle papieru co 17 drzew. Warto mieć swój udział w ochronie środowiska i wiedzieć, jak segregować śmieci papierowe, aby mogły one zostać przetworzone. Do niebieskiego kontenera powinny trafiać gazety, czasopisma, rolki po papierze toaletowym, papier biurowy i szkolny, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi, zużyte zeszyty, pudełka, papier do pakowania prezentów oraz kartony.

Do recyklingu nie nadają się za to jednorazowe kubki po kawie, zatłuszczony papier, zużyte chusteczki i serwetki, papiery lakierowane i foliowane, worki po materiałach budowlanych, tapety, paragony, materiały higieniczne.

Zielony kontener: SZKŁO

Segregacja śmieci szklanych jest bardzo korzystna dla środowiska – pozwala oszczędzać surowce takie jak dolomit, soda oraz piasek. Do zielonego kontenera powinny trafiać wyłącznie butelki, słoiki oraz opakowania po kosmetykach. Odpady takie jak szkło żaroodporne, okularowe, stołowe i okienne, a także ceramika, żarówki, lustra, kryształy, znicze nie mogą zostać poddane recyklingowi.

Żółty kontener: METALE I TWORZYWA SZTUCZNE

Do żółtego kontenera mogą trafić opakowania plastikowe, metalowe oraz wielomateriałowe: butelki, zakrętki, torebki foliowe, puszki, folia aluminiowa, drobny złom. Niektóre przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu nie nadają się jednak do recyklingu. Mowa o zabawkach, opakowaniach po lekach, styropianie, odpadach medycznych i higienicznych, silikonach, gumach i elektrośmieciach.

Brązowy kontener: BIOODPADY

Segregacja śmieci biodegradowalnych zwykle nie budzi wielu wątpliwości. Do brązowego kontenera wyrzuca się resztki jedzenia, zepsute owoce i warzywa, skoszoną trawę, chwasty, kwiaty czy ścinki drzew. Nie powinny za to znaleźć się w nim ziemia i popiół z węgla kamiennego, kości zwierząt, płyty pilśniowe oraz pomalowane drewno.

Czarny kontener: ODPADY ZMIESZANE

Do śmieci zmieszanych należy wyrzucać zużyte środki higieny osobistej, zatłuszczony papier, odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego, zabawki, odchody zwierząt domowych, żwirek, ściółkę, wyroby gumowe, żarówki wolframowe. Nie mogą za to znaleźć się w nich baterie, żarówki energooszczędne, akumulatory, przeterminowane leki, resztki farb i chemikaliów, zużyty sprzęt elektroniczny. Odpady niebezpieczne powinny zostać odniesione do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, a leki do aptek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here