Co to jest osteoporoza?

0
963

Osteoporoza to choroba struktury kości, która może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Okazuje się jednak, że to u pań jest diagnozowana znacznie częściej i przeważnie dotyka kobiet po okresie menopauzy. U dzieci osteoporozę diagnozuje się sporadycznie.

Osteoporoza to tzw. złodziej kości. To przewlekłe schorzenie, które negatywnie wpływa na ich strukturę, bowiem rozrzedza tkankę kostną. Efektem tego są częste złamania, ponieważ kość staje się wyraźnie osłabiona. Pamiętajmy, że osteoporoza rozwija się przez wiele lat i na początku może nie dawać żadnych niepokojących objawów. To dlatego rozpoznawana jest najczęściej w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie jest niezwykle trudne. Ortopedzi raczej starają się hamować jej przebieg aniżeli cofać zmiany.

Należy podkreślić, że osteoporoza jest nie tylko schorzeniem niezwykle podstępnym, ale również takim, które w konsekwencji uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pacjent w końcu odczuwa tak silny ból, że ogranicza to jego ruchy, aż w końcu zostaje unieruchomiony całkowicie.

Same złamania i ból kości to nie wszystko. Chory może odczuwać też wyraźne wzdęcia brzucha, mdłości, zmienia się jego sylwetka i charakterystyczny jest tzw. garb wdowi. To konsekwencja licznych złamań w obrębie tych samych kręgów.

Co ważne, osteoporoza nie może być cofana automatycznie poprzez farmakoterapię. Ta najczęściej staje się pomocna w ramach profilaktyki albo hamowania postępów tego schorzenia. Lekarze podejmują jedynie niwelowanie jej następstw poprzez leczenie standardowe złamań. Nie do końca skuteczne są również metody zapobiegania osteoporozie i potwierdzi to każdy szpital ortopedyczny. Warszawa może pochwalić się jednak grupą najlepszych medyków, którzy wskazują, że postęp osteoporozy może być szybszy, jeśli pacjent pali papierosy, nadużywa alkoholu, prowadzi niewłaściwą dietę oraz ma niedobory witaminy D.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here