Czy łatwo jest być w kontrze? To zależy od tego, wobec czego protestujemy i z czym się nie zgadzamy. W życiu codziennym zazwyczaj niełatwo, ale taka postawa daje komfort pozostania w zgodzie z własnym sumieniem.

Co to opozycja w polityce? To właśnie oponowanie wobec czemuś, bycie przeciwwagą dla formacji politycznej i idei przez nią reprezentowanych. Opozycja to antonim dla rządzących lub dla koalicji. Ta ostatnia jest tworzona przez zwycięską partię i inne ugrupowania, by zdobyć większość w sejmie.

Opozycja ma swoją wizję rządzenia krajem, często zupełnie inną od tej realizowanej przez premiera i rząd. Co więcej, czasem powołuje gabinet cieni, czyli swój odpowiednik ministrów, którzy oczywiście oficjalnie nie obejmują resortów, ale w każdej chwili gotowi są przejąć stery. Partie opozycyjne grają z rządem do jednej bramki podczas oficjalnych obchodów czy ważnych imprez sportowych, a więc w trakcie wszystkich istotnych dla kraju wydarzeń.

A jeśli mówimy o reżimach, krajach rządzonych twardą ręką? Co to opozycja w takim przypadku? Kto zostaje uznany za opozycjonistę? Co może mu grozić?

W państwach, które nie szanują obywateli, bycie w opozycji jest niebezpieczne. Grozi więzieniem, wydaleniem z kraju, pobiciem, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. Za opozycjonistę zostaje uznany każdy, kto nie zgadza się z dyktaturą. Czasem po prostu wskazuje się go jako wroga rządu bez wyraźnego powodu. Taki opozycjonista bywa zmuszony zostać uchodźcą politycznym i starać się o azyl w innych państwach.

yoggi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKorozja
Następny artykułO rusyfikacji słów kilka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here