Rolety plisowane to jeden z kilku sposobów poradzenia sobie z nadmiernym nasłonecznieniem wnętrza. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup plis ze względu na ich oryginalną estetykę, czy dlatego że mają one pełnić funkcję ochronną, sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć. Z pewnością zaskoczą Cię swoją funkcjonalnością.

Rolety plisowane to osłony o wyjątkowej konstrukcji. Delikatna harmonijka, którą można poruszać z jednej lub z obu stron (z dołu i z góry) po całej powierzchni okna, umożliwia zasłonięcie wybranego fragmentu szyby. Dzięki temu, aby uniknąć spojrzenia sąsiadów lub przenikania ostrych promieni słonecznych, nie musisz już całkowicie zaciemniać całego wnętrza.

Czym są rolety plisowane?

Rolety plisowane ze względu na swoją funkcjonalność, chętnie stosowane są zarówno w domach, jak i biurach. Pełnią one dodatkowo szczególną funkcję dekoracyjną ze względu na estetyczną harmonijkę. Dzięki temu w wielu pomieszczeniach z powodzeniem zajmują miejsce ozdobnych firanek, które, chociażby w przypadku okien dachowych, nie znalazłyby zastosowania.

Plisy, zwane też roletą harmonijkową ze względu na swoją oryginalną budowę, umożliwiają płynną regulację stopnia zasłonięcia okna. W przypadku modeli, które działają dwukierunkowo, możliwe jest bowiem zasłonięcie jedynie wybranego fragmentu szyby, bez konieczności rezygnowania z prywatności.

Aby jeszcze lepiej dopasować roletę do swoich wymagań, warto dobrać odpowiedni stopień przezroczystości materiału. Plisa transparentna wpuszcza do pomieszczenia delikatne światło, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w salonie czy biurze. Przyciemniający materiał z kolei chroni pomieszczenie przed nagrzaniem i tworzy dyskretną atmosferę, dzięki czemu taka osłona może okazać się przydatna np. w dziecięcym pokoju. Wielbiciele drzemek w ciągu dnia lub późnego wstawania powinni za to zdecydować się na plisy zaciemniające, które zapewnią całkowitą prywatność oraz ochronę przed promieniami słonecznymi.

Warto wiedzieć o tym, że osłona plisowana dodatkowo stanowi doskonałą izolację termiczną. Latem, gdy upał na dworze jest nie do zniesienia, nie pozwala na nagrzewanie pomieszczenia, a z kolei zimą zapobiega uciekaniu ciepła.

Z czego jest zbudowana roleta plisowana?

Rolety plisowane mogą zostać uszyte z różnego rodzaju tkanin poliestrowych, które charakteryzują się różnorodnymi właściwościami. Jeśli wybierasz osłonę okna łazienkowego, z pewnością powinieneś wybrać tą, która nadaje się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć. Aranżując dziecięcy pokój, możesz z kolei zdecydować się na roletę, która kwalifikuje się do samodzielnego prania.

Osłona plisowana oprócz materiału składa się również ze specjalnych sznurków lub uchwytów oraz plastikowych listew czy belek. W zależności od sposobu montażu (możesz wybrać te montowane bezinwazyjnie lub inwazyjnie), roletka będzie zbudowana w nieco inny sposób.

Co ciekawe, dzięki specjalnym prowadnicom, rolety plisowane sprawdzą się jako osłony do okien dachowych. W przypadku pomieszczeń na poddaszu warto jednak zainwestować w materiał termoizolacyjny, który w słoneczne dni, odbija promienie chroniąc wnętrza przed nagrzaniem, a zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz mieszkania.

W jakich pomieszczeniach najczęściej montowane są plisy?

Rolety plisowane to estetyczne osłony, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Ciekawie będą prezentować się w klasycznym salonie, nowoczesnym biurze, ale także półotwartej kuchni czy niewielkiej łazience. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej masz możliwość wybrać taki model osłony, który idealnie dopasuje się stylem i barwą do konkretnego wnętrza.

Na specjalną uwagę zasługuje też geometryczny design rolety. W połączeniu z nieszablonowym sposobem sterowania, z powodzeniem zastępuje firany czy niektóre zasłony. Kilka sposobów instalacji dodatkowo działa na korzyść tego rozwiązania. Wszak mogą z niego skorzystać nawet lokatorzy wynajmowanych mieszkań, gdzie inwazyjny montaż osłon nie wchodzi w grę.

Rolety plisowane – osłony o wielu twarzach

Rolety żaluzjowe, plisy, czy też rolety harmonijkowe – ten rodzaj osłony okiennej ma kilka nazw oraz niemal nieograniczony wachlarz zalet. Z pewnością stanowi rozwiązanie, które łączy estetykę rolet rzymskich i funkcjonalność tradycyjnych żaluzji. Może stanowić niecodzienną dekorację, która wpisuje się w klimat wnętrza i po zasłonięciu okna, tworzy ze ścianą jednolite tło lub wręcz przeciwnie – nadaje mu indywidualny charakter. Większość modeli uszyta jest z materiału, który z powodzeniem możesz samodzielnie wyprać bez potrzeby zanoszenia osłony do pralni chemicznej. Wszystko to sprawia, że plisy są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale też przyjemne w użytkowaniu.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here