Czerniak jest to nowotwór złośliwy, który diagnozowany jest u coraz większej liczby osób. Jego głównym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na słońce oraz brak stosowania filtrów anty-UV. Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, ponieważ daje on szybkie przerzuty. Jego leczenie opiera się przede wszystkim na chirurgicznym wycięciu tej zmiany skórnej. Dobrą wiadomością jest to, że jest on jednak wyleczalny we wczesnym stadium wykrycia. Czym dokładnie jest czerniak? Jakie są jego przyczyny? Jak go leczyć? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też : https://akcemed.pl/czerniak-nowotwor-zlosliwy-skory-zagrazajacy-milosnikom-slonca/ 

Czerniak – czym dokładnie jest? 

Czerniak jest to najbardziej złośliwy nowotwór skórny, rozwijający się z melanocytów. Może on rozwinąć się w okolicach skóry, a także owłosionej skóry głowy i błon śluzowych. Co więcej czerniak może powstać w obrębie błony naczyniowej gałki ocznej. Może oddawać liczne przerzuty do węzłów chłonnych, Oraz Narządów takich jak mózg czy płuca. 

Jakie są przyczyny czerniaka? 

Przyczyny czerniaka mogą być różne. Najczęściej jednak wymienia się czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Z badań wynika, że około 10% przypadków zachorowań tyczy się osób Obciążonych genetycznie. Ważne jest więc, aby krewni chorego poddani zostali konsultacji i kontroli dermatologicznej W celu sprawdzenia, czy zmiana nie pojawiła się również u nich. 

Ogromne znaczenie mają również czynniki środowiskowe. Wśród nich wyróżnia się: 

  • intensywne korzystanie z ekspozycji na słońce, 
  • poparzenia skóry,
  • zmiany melanocytowe. 

Czerniak występuje na skórze w postaci znamienia o łagodnym charakterze. Może być on wrodzony lub nabyty. 

Jakie są objawy czerniaka? 

Czerniak rozwija się zazwyczaj na podłożu istniejących już zmian barwnikowych oraz na niezmienionej uprzednio skórze. Zmiana może przyjmować postać zgrubienia, zaczerwienienia, świądu, krwawienia, zmiany kształtu oraz barwy pieprzyka. 

Jak leczyć czerniaka? 

Leczenie opiera się na wycięciu zmiany ze zdrowej skóry. W przypadku, kiedy powiększone są węzły wartownicze, taka zmiana również może zostać usunięta. Kiedy występują przerzuty lub nowotwór ma postać nieoperacyjną, wówczas możliwe jest leczenie syndromowe – immunoterapia. 

Zobacz też: http://www.galax-sport.pl/sa-przyczyny-objawy-grzybicy-skory/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here