Jeśli dopadnie nas przeziębienie od razu pędzić do apteki i wracać z torba pełną medykamentów. Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów jak skutecznie walczyć o powrót do pełni sił. Wśród nich prym wiedzie zdecydowanie czosnek. Czosnek to najlepszy naturalny środek do walki z wirusami i bakteriami. Można go spożywać na wiele sposobów i szybko wrócić do zdrowia. Najlepszy czosnek na przeziębienie to ten, który występuje u nas w stanie dzikim. To przede wszystkim czosnek niedźwiedzi ale również syberyjski i wężowy.

Jak działa czosnek?

Korzystne działanie czosnku polega przed wszystkim na wsparciu przy usuwaniu drobnoustrojów z naszego organizmu oraz na wzmacnianiu odporności. Dzięki zawartym nim związkom organizm lepiej zwalcza wirusy i bakterie. Odpowiadają za to z głównie związki siarki i olejki eteryczne. Czosnek ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i grzybobójcze.

Jak jeść czosnek?

Kiedy dopadło nas przeziębienie czosnek należy jeść regularnie. Niektórzy fachowcy podpowiadają, że nawet codziennie. Odpowiednią dawką może być porcja 2 lub 3 ząbków na dzień. Nie możemy łudzić się tym, że dodając czosnek do ciepłych potraw skorzystamy z jego dobroczynnych właściwości. Obróbka termiczna bowiem niszczy jego najważniejszy składnik – allicynę. Dlatego też zaleca się spożywanie czosnku na surowo. Może się to wydawać dla niektórych wręcz odpychające ale jeśli pragniemy leczyć się naturalnym sposobem, czosnek na surowo będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać aby nie przesadzać z czosnkiem u dzieci, osób starszych i i osób cierpiących na schorzenia układu pokarmowego. Uważać powinny również kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na cukrzycę. Czosnek w nadmiernych ilościach może doprowadzić do wzdęć oraz podrażnień wątroby i błony śluzowej.

Co mogą jednak zrobić osoby, które nie przepadają za smakiem surowego czosnku. Jest kilka sprawdzonych sposobów jak można go przemycić do naszej codziennej diety. Przede wszystkim ze zmiażdżonych ząbków czosnku można przyrządzić pyszny syrop. Wystarczy dodać sok z cytryny i zalać przegotowaną wodą. Tak sporządzony syrop odstawiamy na dwa dni i później możemy już raczyć się jego zdrowotnymi właściwościami.

Czosnek można również podać z gorącym mlekiem i miodem. Do kubka gorącego mleka dodajemy łyżkę miodu, łyżkę masła i rozgniecione ząbki czosnku. Dzięki temu uzyskujemy aromatyczny, rozgrzewający i zdrowotny napój. Ma on silne właściwości bakteriobójcze a także dobroczynnie wpływa na stan błony śluzowej.

Czosnek na przeziębienie

Jeśli jednak nie jesteś mistrzem kuchni i nie lubisz przyrządzać różnego rodzaju mikstur, czosnek możesz jeść również w czystej postaci. Obierasz ząbek czosnku i dodajesz do kanapki albo zwyczajne jesz bez żadnych dodatków. Może się to wydawać mało apatetyczne ale można to przeboleć. A skutki z pewnością będą zachwycające.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here