Często karmy dla psa kupujemy w większych opakowaniach, wystarczających na kilka do kilkunastu posiłków. Aby pożywienie nie straciło wartości i walorów smakowych, warto je przechowywać zgodnie z zaleceniem producenta. Gdzie trzymać karmę dla psa po otwarciu?

Jak długo można przechowywać otwarte opakowanie karmy?

Sucha karma ma wiele zalet, a do jednej z nich należy niewątpliwie długość przechowywania po otwarciu opakowania. Jeżeli producent nie zaleca inaczej, pożywienie w takiej formie zachowuje wartości przez około 6 tygodni. Ważne jest też, aby karma nie miała kontaktu z wilgocią, dlatego też najlepiej po zamknięciu przechowywać ją w suchym miejscu.

Mokre karmy zawierają sporo płynów, przez co po otwarciu saszetki czy puszki nadają się do spożycia przez maksymalnie 2 dni, i to pod warunkiem, że będą trzymane w lodówce. Na nieprawidłowo lub zbyt długo przechowywanej otwartej karmie zaczynają namnażać się bakterie i zarazki, mogące zagrażać zdrowiu czworonoga. Przed podaniem schłodzonej karmy najlepiej odstawić ją na jakiś czas, by osiągnęła temperaturę pokojową, ponieważ wtedy smak i aromat karmy jest najatrakcyjniejszy dla psa.

Pojemniki i miski na karmę

Suchy pokarm można przechowywać w oryginalnych opakowaniach, jeśli mają odpowiednio szczelne zamknięcie wielorazowego użytku, np. w formie struny. W innym przypadku zawartość lepiej przesypać do zamykanych pojemników, chroniących karmę przed dostaniem się wilgoci i pleśni.(można też zawinąć brzeg opakowania i  zastosować klamrę etc. aby uniemożliwić dostęp powietrza) Mokrą karmę najlepiej przed umieszczeniem w lodówce przełożyć do szklanego pojemnika, gdyż niektóre opakowania plastikowe mogą wpływać na smak i zapach pokarmu.

A jakie miski do karmienia psów są najlepsze? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są te ze stali nierdzewnej z podgumowaną podstawą, dzięki której nie przesuwają się podczas karmienia. Takie miski nie wywołują alergii u zwierząt i są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Wygodne są także pojemniki ceramiczne, które mogą jednak ulec stłuczeniu. Nie zaleca się za to stosowania na dłuższą metę misek plastikowych, ponieważ nie tylko mogą przyjmować zapach karmy, lecz także stać się niebezpiecznym dla zdrowia gryzakiem, zwłaszcza w przypadku młodych psów. Zarówno w przypadku pojemników na żywność, jak i misek bardzo ważne jest dbanie o ich czystość, co zapobiegnie rozwojowi mikrobów i wystąpieniu u ulubieńca problemów ze strony układu pokarmowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here