Ekrany dotykowe w przemyśle

0
1169

Ekrany dotykowe są coraz powszechniej stosowane w przemyśle. Ich ceny i funkcjonalności potrafią się znacznie różnić. Zanim zdecydujemy się na zakup wyświetlacza, powinniśmy zastanowić się, do jakiej aplikacji będzie dedykowany. Podpowiadamy, jakie ekrany dotykowe dostępne są na rynku i jakie są ich wady i zalety.

Ekrany mechaniczne

Ekrany mechaniczne to inaczej ekrany rezystancyjne wykorzystują dwie powierzchnie elektrod. Pod wpływem dotyku stykają się one i zmienia się opór, co pozwala na określenie współrzędnych miejsca, gdzie kursor ma się znaleźć na ekranie.

Ekrany mechaniczne kuszą przede wszystkim atrakcyjną ceną. Za ich wyborem przemawia także fakt, że mogą być obsługiwane w rękawicach. Ekrany mechaniczne wyróżniają się jednak niewielką przepuszczalnością światła, są mało wygodne w użytkowaniu, a ich nakładki z czasem tracą estetyczny wygląd. To najczęściej wykorzystywane w przemyśle ekrany.

Ekrany dotykowe pojemnościowe

Posiadają odmienny mechanizm działania – działają w oparciu o zmianę pola elektromagnetycznego. Ma to miejsce w momencie, gdy ekran dotyka materiału przewodzącego prąd (ponieważ ciało ludzkie przewodzi prąd, ekrany mogą być obsługiwane przy pomocy palca, można też wykorzystywać w tym celu specjalne rysiki).

Ekrany pojemnościowe są droższe od ekranów mechanicznych, zapewniają jednak o wiele większą wygodę użytkowania. Wyróżniają się również dużą wytrzymałością. Ich wadą jest jednak fakt, że nie mogą być obsługiwane w rękawiczkach. Sprawdzają się w nowoczesnych urządzeniach mobilnych.

Ekrany dotykowe na podczerwień

Poprzez diody LED na powierzchni ekranu emitowany jest strumień światła. Odczytywanie współrzędnych następuje poprzez przerwanie strumienia (na przykład palcem).

Ich zaletą jest fakt, że uszkodzenie ekranu nie powoduje przerwania wyświetlania. Mogą być obsługiwane w rękawicach. Niestety oferują niską dokładność, która daje się we znaki zwłaszcza, gdy obsługujemy urządzenie bardzo szybko.

Ekrany dotykowe akustyczne

Na powierzchni ekranu emitowana jest fala akustyczna, której przerwanie umożliwia odczytywanie współrzędnych. Ekrany akustyczne są stosunkowo rzadko wykorzystywane w przemyśle, ponieważ w większości zakładów panują niekorzystne warunki utrudniające pracę takich ekranów (dźwięki o różnych częstotliwościach, wilgoć, zapylenie).

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here