Jak odróżnić kota od kotki? Takie pytanie jest niejednokrotnie stawiane przez ludzi, którzy chcą zakupić lub zabrać ze schroniska małego pupila. Ludzie dzielą się na zwolenników kotów płci męskiej oraz na takich, którzy preferują raczej kotki. Niezależnie od wyboru płci warto również wiedzieć, jakie konsekwencje wiążą się z przyjęciem do domu. Koty wykazują się bowiem dosyć specyficznym charakterem. Nie każdej osobie będzie to więc odpowiadało. Wówczas warto zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie pies. Jeśli jednak zdecydujemy się na adopcje kota, warto mieć również rozeznanie co do jego płci. Rozróżnienie płci kota nie jest sprawą prostą, zwłaszcza jeśli mamy do czynienie z kocurem po kastracji i nie mamy doświadczenia w tego typu sprawach.

Charakter kota

jak odróżnić kota od kotkiPrzy wyborze płci kota, którego mamy posiadać, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki ma charakter. Naprawdę, jest to bardzo istotny parametr. Wiele ludzi bagatelizuje tę kwestię, po czym okazuje się, że bardzo tego żałują. Dlaczego? Koty to zwierzęta, o domyślnie bardzo niedobrej, a wręcz niesfornej naturze. Potrafią zrobić wszystko, żeby sprawić aby dla nich było jak najlepiej, nawet jeżeli miałoby to się odbyć kosztem zdrowia psychicznego lub fizycznego właściciela pupila. Nieprawdopodobnym jest takie zachowanie np. u psów, które słyną z naprawdę dobrej natury i nie zniżają się do poziomu kotów w swoim zachowaniu. Psy prezentują o wiele wyższy poziom empatii i rozwoju emocjonalnego niż koty, dlatego też warto zastanowić się przed kupnem pupila, czy stawianym problemem jest jak odróżnić kota od kotki, czy raczej jak odróżnić psa od suki.

Decyzja o wyborze gatunku zwierzęcia nie jest łatwa i wpływa na jakość życia rodziny, która chce się w niego zaopatrzyć. Dlaczego tak jest? Głównie ze względu na to, że zachowanie zwierzęcia wpływa bezpośrednio na samopoczucie członków domostwa i nie można tego bagatelizować. Gdyby zbadać odpowiednią ilość domostw, okaże się, że ludzie, w których domach władzę przejęły koty, odznaczają się znacznie gorszym samopoczuciem aniżeli w domach zdominowanych przez psy. Charakter zwierząt, można powiedzieć, że wręcz przenika przez eter. Nie jest to w żaden sposób udokumentowane naukowo ale takie są fakty. Kotom nie można ufać.

A może jednak pies?

Po drugiej stronie barykady, są istoty o diametralnie odmiennym podejściu do życia i relacji międzyrasowych (zwierząt i ludzi), a mianowicie chodzi tutaj o psy. Są one istotami bardziej otwartymi, przyznającymi się do błędów i niepowodzenia. Takie zachowanie jest jak najbardziej pochwalne. Poz tym warto również zauważyć, że pies jest wręcz nieodłącznym towarzyszem człowieka. W zasadzie jeśli jesteśmy w domu, nie odstępuje nas nawet na krok. Próbuje być jak najbliżej swojego właściciela. To zasadnicza różnicy w porównaniu do kotów, które jednak wolą trzymać dystans. Pies jest również świetnym kompanem do spacerów i spędzania wspólnego czasu na dworze. Jednak bez wątpienia wydaje się, że posiadanie kota jest znacznie wygodniejsze. Odpadają codzienne spacery, kot jest zdecydowanie równie zwierzęciem, które bardziej dba o swoją higienę.

Jak odróżnić kota od kotki?

jak odróżnić kota od kotkiPozostaje jednak cały czas pewna niewytłumaczona kwestia: jak odróżnić kota od kotki? Odpowiedź na to pytanie mogłaby wydawać się dosyć prosta. Wystarczy zobaczyć, czy zwierzę jest wyposażone w elementy charakterystyczne dla danej płci i orzec jaki jest stan rzeczy. Teoretycznie sprawa jest prosta ale pamiętajmy, że przy tym wszystkim dochodzi jeszcze kwestia tego, czy kot/kotka, nie była kastrowana lub sterylizowana. To diametralnie zmienia nasze rozumowanie. W tej sytuacji brak lub obecność „czegoś” nie jest tak oczywista i na pewno nie może być wyznacznikiem decydującym o płci kocura. Z tego względu, aby orzec jaka jest płeć zwierzęcia, należy po prostu udać się do specjalisty, który będzie w stanie powiedzieć jaki jest stan rzeczy jego zdaniem.

Pamiętajmy, że taki doktor nie ma monopolu na rację ale z pewnością zna się jednak bardziej na tematyce płci u zwierząt niż my. Pamiętajmy, że warto rozmawiać ze specjalistami w dziedzinach, gdzie brakuje nam wiedzy, a chcemy dowiedzieć się czegoś wartościowego, bo tam najprędzej zdobędziemy konstruktywne informacje. Tak wygląda kwestia życia kotów oraz osądzania kim tak naprawdę są. Jak widać z powyższego wywodu, odpowiedź na pytanie: „Jak odróżnić kota od kotki?” nie jest łatwa, aczkolwiek prowadząc logiczne rozumowanie, zawsze dojdzie się do prawdy. Pamiętajmy o tym niezmiennie, bo kto wie, z jaką problematyką przyjdzie nam się nie raz zetknąć, a wiedza o orzekaniu o płci kotów nie jest czymś oczywistym i może okazać się wartościową informacją dla drugiej osoby.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here