Nie każdy ma taką możliwość, aby przygarnąć większego pieska czy nawet niewielkiego z pozoru kotka. Mimo wszystko w każdym domu powinno pojawić się przynajmniej jedno zwierzę – uczy ono dzieci odpowiedzialności, a samym osobom dorosłym daje solidne wsparcie i otuchę, gdy człowieka dopadają te gorsze chwile. Osoby żyjące w małych i ciasnych kawalerkach raczej nie zdecydują się na przygarnięcie większego rozmiarowo pupila, jednakże dla takiego małego chomika zawsze znajdą trochę miejsca. Niektórzy uważają jednak, że gryzonie nie są do końca „prawdziwymi” zwierzętami, gdyż nie można się z nimi pobawić, zabrać ich na spacer czy jakkolwiek się do nich zbliżyć. A jak to wygląda z chomikami? Jak oswoić chomika, by stał się on pełnoprawnym członkiem całej rodziny?

Chomik syryjski

Chomik syryjskiNajpopularniejszym chomikiem domowym jest chomik syryjski. Jest to jednocześnie największy z udomowionych chomików. Chomiki są bardzo popularnym zwierzęciem domowym głównie ze względu na swoją inteligencję. Według niektórych specjalistów chomiki są inteligentne nie mniej niż słynące z mądrości szczury. O czymś to jednak świadczy. Chomik syryjski, mimo że jest największym z udomowionych chomików to nie jest zbyt dużym gryzoniem. Maksymalnie może on osiągnąć 250 g wagi. Chomiki syryjskie dożywają maksymalnie 3 lat.

Jak należy się obchodzić z chomikami?

Tuż po zakupie nowego zwierzątka należy dać mu trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowego miejsca zamieszkania. Nawet chomik musi dokładnie poznać każdy zakątek kawalerki czy domu, w którym od tej pory będzie spędzać każdy swój dzień. Tego procesu nie należy przyspieszać, gdyż zachodzi on w sposób zupełnie naturalny. Przez pierwszych parę dni nowego zwierzaczka najlepiej w ogóle nie dotykać i nie próbować sadzać go sobie na kolanach, a zamiast tego skupić się na zapewnieniu mu jak najlepszych warunków do życia. Chomiki mają mocno wyczulony zmysł węchu i zwykle reagują na zapachy swoich właścicieli. Przed wzięciem ich na ręce należy zawsze dokładnie je wymyć (najlepiej przy pomocy bezzapachowego żelu), zwłaszcza jeśli wcześniej dotykało się innych zwierzaków. Z chomikiem należy obchodzić się bardzo delikatnie, gdyż jest to płochliwy gryzoń, którego łatwo można przestraszyć. Nie powinno się słuchać przy nim głośnej muzyki ani podnosić tonu głosu.

Co je chomik?

Aby zadbać o prawidłowe żywienie chomika syryjskiego musimy zaopatrzyć się w specjalną karmę dostępną we wszystkich sklepach zoologicznych oraz w internecie. Karmy takie są odpowiednio zbilansowane i dostarczą naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowego życia. Oprócz karmy możemy również karmić naszego gryzonia różnego rodzaju warzywami i owocami, które mogą znaleźć w naturalnym środowisku. Musimy jednak uważać, aby nie przesadzić ze słodkimi owocami, które mogą zaszkodzić chomikowi, ze względu na zbyt dużą zawartość cukru w diecie.

Jak oswoić chomika?

Jak oswoić chomika?Oswajanie chomika najlepiej rozpocząć podczas spokojnego wieczoru, gdy zwierzę będzie już nakarmione, pobawi się na swoim kółeczku i porządnie wypocznie. Można spróbować delikatnie wziąć je na ręce i pogłaskać jego przyjemne w dotyku futerko. Jeśli chomik nie ucieka i wyraźnie się nie boi, to oznacza, że proces oswajania jest przeprowadzany w sposób prawidłowy. Wystraszone zwierzę zacznie oczywiście wiercić się w dłoniach i spróbuje znaleźć dla siebie drogę ucieczki, dlatego nie należy przesadnie zniechęcać do go kontaktu z człowiekiem. Wszystko trzeba robić na spokojnie i powoli. Z czasem nawet najmniejszy i najbardziej wystraszony chomik przekona się do swoich nowych właścicieli.

Gdzie można kupić chomika?

Chomika wraz z całym wyposażeniem bez problemu powinniśmy kupić w każdym sklepie zoologicznym. Każdy szanujący się sklep powinien posiadać duży wybór chomików syryjskich o różnym umaszczeniu i płci. Koszt samego chomika to około 20-30 zł w zależności od sklepu. Oprócz samego zwierzaka będziemy musieli bezwzględnie kupić odpowiednia klatkę, która powinna kosztować ok. 100 zł. Oprócz tego musimy oczywiście pomyśleć o odpowiednim poidełku oraz karmidełku. Dzięki temu zadbamy o higienę i prawidłowe odżywianie u naszego chomika. Najlepsze poidełko to podwieszane na klatce. Pamiętajmy, aby wodę codziennie wymieniać na świeżą. Jeśli chodzi o karmidełka to należy unikać tych wykonanych z plastiku, gdyż chomiki lubią je obgryzać. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie zakup niewielkiego domku, w którym chomik będzie mógł się ukryć oraz różnego rodzaju zabawek takich jak kołowrotki, drabinki i tym podobne akcesoria. Do klatki możemy też raz na jakiś czas włożyć niewielkie gałęzie drzew owocowych. Chomiki używają ich do ścierania zębów oraz do zabawy.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here