Dzisiejszych czasach, odnotowuje się najszybszy rozwój technologiczny, jaki miał miejsce w historii istnienia ludzkości. Do produkcji poszczególnych komponentów elektronicznych są wykorzystywanie coraz nowsze technologie. Do produkcji procesorów i kart graficznych wykorzystywane są coraz mniejsze tranzystory, obecnie stosowane są tranzystory o wielkości 14 nanometrów. W szerokiej gamie produktów, jaką oferuje rynek, możemy znaleźć różnego rodzaju procesory, które pozwalają się podkręcić i takie, które nie mają takiej funkcji. Bardzo często spotykamy się ze słowem overclocking, co można tłumaczyć jako podkręcanie zarówno procesorów, jak i kart graficznych.

Na czym polega podkręcanie procesora?

Podkręcanie procesora, najprościej rzecz ujmując, jest zwiększeniem częstotliwości taktowania. W zależności od modelu, jaki chcemy podkręcić, podkręcenie może wynosić od jednego procenta do praktycznie nawet 15 procent. Podkręcony procesor jest dużo bardziej wydajny, co przekłada się na późniejszą pracę systemu oraz aplikacji na nim zainstalowanych. Można pomyśleć, że podkręcenie to tylko plusy, nic bardziej mylnego. Po podkręceniu procesora praktycznie zawsze zmienia się kultura jego pracy, czyli zmienia się temperatura, przy jakiej pracuje. Jeżeli podkręcamy procesor, w znacznym stopniu względem fabrycznej częstotliwości taktowania rdzenia musimy liczyć się, z tym że potrzebne będzie lepsze chłodzenie niż to, które jest dołączone fabrycznie do danego modelu.

Jak podkręcic procesor?

Jeżeli chcemy podkręcić procesor, musimy zwiększyć napięcie na zasilaniu. Najprościej rzecz ujmując, jeżeli procesor będzie dostawał więcej prądu, będzie mógł pracować z wyższą częstotliwością. Podczas podkręcania procesora bardzo ważne jest monitorowanie jego pracy na bieżąco, ponieważ bardzo łatwo jest spalić procesor, jeśli podamy mu za dużo prądu. Jeżeli nie wiemy Jak podkręcic procesor, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie lub poczytać różnego rodzaju artykuły znajdujące się w internecie, bądź pooglądać filmy na platformie YouTube, gdzie wszystko jest jasno wytłumaczone.

bezpresji.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkło w kuchni.
Następny artykułŚwiatłem malowane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here