Piąta klasa podstawówki to ważny moment w edukacji każdego dziecka. Właśnie na tym etapie kształcenia dochodzą nowe przedmioty takie jak biologia, geografia czy drugi język obcy. Uczeń musi przywyknąć także do tego, że jego plan lekcyjny robi się bardziej obszerny. To również czas nauki przedmiotów, które bedą niezwykle praktyczne w dorosłym życiu. Jak się liczy procenty? Wydaje się nam, że nie warto dzieciom zaśmiecać głowy takimi ścisłymi zagadnieniami. Jednak ta wiedza będzie nieoceniona w ich dorosłym życiu.

Obowiązki domowe

jak się liczy procentyDo zadań jedenastolatka będzie należeć wynoszenie śmieci czy sprzątanie pokoju. Mama na pewno nie będzie chciała go wyręczać, bo nastolatek musi w końcu nauczyć się samodzielności. W jego pokoju aż roi się od wszelakich gadżetów, które same się nie poukładają. Poza tym z racji tego, iż jest coraz starszy, ma coraz więcej podręczników. One również wymagają dbałości. Nie mogą przecież walać się po całym mieszkaniu, bo ulegną zniszczeniu, a na kupno nowych mało kogo stać. Jak wiadomo, w pokoju gromadzą się kurze i roztocza, aby się ich pozbyć, trzeba porządnie podkurzać i zetrzeć podłogę na mokro. Obsługa odkurzacza to nie misja kosmiczna i taki piątoklasista może spokojnie jej podołać. Może z początku ta czynność nie wyda mu się zbyt atrakcyjna, lecz z pewnością przyda mu się w dalszym życiu. Machanie mopem również mu nie zaszkodzi i rozwinie jego mięśnie ramion, Sprzątanie nie musi przecież odbywać się codziennie. Generalne porządki mogą być na przykład w każdą sobotę.

Zajęcia pozalekcyjne

Jedenaście lat to odpowiedni moment na zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne. Najlepiej, żeby miały one charakter sportowy. Może to być pływanie lub nauka szermierki. Pierwsza dyscyplina jest dobra na ogólną kondycję. Podczas ruchu w wodzie pracują wszystkie partie mięśni. Ciało jest rozluźnione i ulega naporowi wody. To ona unosi je na powierzchni i sprawia, że człowiek staje się odprężony. Wysiłek podczas pływania pozwala także zregenerować się mózgowi. Szermierka natomiast rozwija inne cechy młodego człowieka. Po pierwsze uczy cierpliwości, po drugie nadaje ciału sprężystość i gibkość, a po trzecie wymaga ciągłego skupienia i koncentracji. Ta umiejętność przydaje się także w szkole. Jeśli nastolatek zechce uprawiać którykolwiek z tych sportów, z pewnością się nie zawiedzie.

Należy jednak pamiętać, że zajęcia pozalekcyjne mają być swego rodzaju nagrodą, nie mogą one kraść czasu przeznaczonego na naukę. A ile przedmiotów ma taki piątoklasista? Całkiem sporo, bo około 10- 11 przedmiotów. Na pierwszy plan wybija się z pewnością język polski. To na nim uczeń uczy się pisać wypracowania, podstawowych zasad interpunkcji i ortografii oraz poznaje trudności polskiej gramatyki. Język polski wymaga również pewnych zdolności scenicznych, dlatego też uczniów zachęca się do udziału w szkolnych akademiach. Ma im to pomóc przezwyciężyć strach przed wystąpieniami publicznymi.
Matematyka to z kolei królowa nauk, bo uczy logicznego myślenia.

Jak się liczyć procenty?

jak się liczy procentyNa etapie podstawówki uczniowie uczą się tabliczki mnożenia, czym są ułamki lub jak się liczy procenty. Przy czym to ostatnie zagadnienie poznają dopiero w szóstej klasie. Matematyka jest o tyle trudna, że trzeba zrozumieć reguły, jakim podlega- nie da się jej wykuć na pamięć. Trzeba również przyznać, że niektóre działy są bardzo pożyteczne. Nie da się przecież zbudować domu bez znajomości geometrii i podstawowych jednostek miary takich jak metr czy centymetr. Tak samo sprawne poruszanie się w świecie finansów wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu liczenia procentów. O tym jak liczyć procenty dzieci powinny dowiedzieć się głównie na matematyce, ale również na lekcjach z przedsiębiorczości. To wiedza, którą wykorzystają w dorosłym życiu.

Czego jeszcze można nauczyć się w szkole?

Historia mówi natomiast, jak żyli nasi przodkowie, czym się zajmowali i jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Warto wiedzieć coś o historii, gdyż ona uczy jakich błędów nie należy popełniać. Zwłaszcza historia Polski jest bogata w wydarzenia, o których absolutnie nie można zapominać. Te wszystkie daty, postacie i miejsca są godne zapamiętania. Geografia przydaje się zwłaszcza w kontekście kierunków świata. Warto umieć je rozpoznawać, bo to poprawia orientację w terenie. Poza tym na świecie jest tyle pięknych zakątków, o których należałoby coś wiedzieć. Biologia to z kolei nauka o człowieku, więc warto poświęcić jej chwilę uwagi. Dobrze jest wiedzieć, jak zbudowany jest człowiek i co jest mu niezbędne do życia. Poza tym wiedza skąd pochodzimy i jak się rodzimy- przyda się każdemu.

Język angielski czy niemiecki przyda się uczniom w kontaktach z obcokrajowcami. Przyjemnie jest porozmawiać z kimś ciekawym, innym kulturowo. Można to zrobić z pomocą czatu internetowego. Plastyka, muzyka czy technika to z kolei zajęcia, które mogą wyzwolić w uczniu jakiś ukryty talent, który z czasem będzie się rozwijał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here