Twój komputer znacznie spowolnił swoją pracę? Na ekranie zaczęły nagle pojawiać się obrazy i wiadomości, a programy same się włączają? Najprawdopodobniej twój komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Musisz podjąć konkretne kroki, w celu jego usunięcia i ochrony swojego komputera. Z lektury tego artykuł dowiesz się jak usunąć wirusa.

Program antywirusowy

jak usunąć wirusaWirusy mogą dokonać znacznych spustoszeń w naszych komputerach. Warto więc zapobiegać ich pojawieniu się poprzez stosowanie zaktualizowanych programów antywirusowych. Często takie programy są darmowe i można je pobrać z sieci. Ich instalacje nie zajmie nam zbyt wiele czasu, a korzyści jakie dzięki temu osiągniemy są niewspółmierne. Gdzie szukać takich programów? W internecie istnieje wiele stron z darmowymi programami. Aby wybrać ten odpowiednie warto poradzić się na specjalistycznych forach internetowych, gdzie na ten temat wypowiadają się specjaliści. Instalacja programu antywirusowego to pierwsza czynność jaka powinniśmy podjąć po zakupie nowego komputera. Zapobieganie zainfekowaniu naszego sprzętu jest bardzo istotną kwestią. Warto więc poświecić temu tematowi nieco czasu i uwagi.

Jak rozpoznać zainfekowanie naszego komputera?

Jak w ogóle możemy stwierdzić, że nasz komputer został zainfekowany przez wirusa – trojana, szpiega, czy też inny złośliwy skrypt? Przede wszystkim pierwszą niepożądaną zmianą jaką możemy zaobserwować w pracy naszego komputera to jego znaczne zwolnienie. Dzieje tak dlatego, że złośliwe oprogramowanie znacznie obciąża pamięć operacyjną naszego komputera. Jeśli wiec nie znamy innej przyczyny spowolnienia naszego komputera, czyli jesteśmy pewni, że nie mamy uruchomionych żadnych programów, które mogą obciążać jego pracę, to możemy być pewni, że nasz komputer złapał wirusa. Wówczas warto zastanowić się nad tym jak usunąć wirusa.

Jednak spowolnienie pracy komputera to nie wszystkie możliwe oznaki infekcji wirusowej. Może bowiem się ona objawiać również tym, że na jego ekranie zaczną się pojawiać nagle obrazy czy też wiadomości, nagle będą się otwierać strony internetowe, zacznie się wysuwać napęd CD-ROM. Możliwe, że wirus zacznie z naszego konta wysyłać wiadomość e-mail. Słowem, w przypadki zainfekowania komputer zacznie działać jakby poza naszą kontrolą. Sytuacja jest oczywiście bardzo niebezpieczna, dlatego zanim zaczniemy zastanawiać się jak usunąć wirusa, w pierwszej kolejności powinniśmy odłączyć komputer od internetu.

Jak usunąć wirusa

jak usunąć wirusaUsunięcie wirusa z naszego komputera jest bardzo istotne. Nie tylko przywrócimy jego sprawne i szybkie funkcjonowanie, ale ochronimy go przed dalszą dewastacją ze strony wirusa. Aby tego dokonać powinniśmy przedsięwziąć kilka ważnych kroków. Po pierwsze powinniśmy zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Niby to już musztarda po obiedzie, jednak taki krok pozwoli nam na zlokalizowanie infekcji. Możesz spróbować skorzystać z darmowych lub płatnych rozwiązań. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku znajdziesz dobrze działające programy, które pomogą ci w wykryciu wirusa na twoim komputerze. Jednak musisz wiedzieć, że czasami stopień zaawansowania infekcji może być na tyle duży, że instalacja oprogramowania antywirusowego może się nie powieść. Co wtedy? Czy nie ma już szans na odratowanie twojego komputera?

Naturalnie nadal masz szanse na usunięcie wirusa. Możesz bowiem skorzystać z programów antywirusowych online. Nie musimy wówczas ściągać na nasz dysk programy jako takiego, lecz instalujemy go w postaci pluginu do naszej przeglądarki. Dzięki temu program antywirusowy będzie mógł przeskanować nasz komputer w celu wykrycia infekcji. Oczywiście tego rodzaju wersja programu antywirusowego nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie wykryje nam wszystkich wirusów, tylko ich określone rodzaje. Wydaje się jednak, że w bardzo kryzysowej sytuacji, zastosowanie tego rodzaju antywirusa jest jak najbardziej wskazane. Dzięki temu możemy odratować nasz sprzęt na tyle, a by zaistniała możliwość zainstalowania na nim programu antywirusowego w pełnej wersji.

Czy warto zainstalować antywirusa?

Wiadomo, że zapobieganie infekcjom jest tańsze i praktyczniejsze niż późniejsze leczenie skutków. Ta sama zasada dotyczy komputerów i wirusów. Warto raczej zapobiegać ich pojawieniu się i niszczycielskim skutkom ich działalności. Programy antywirusowe nie są drogie, ale musisz również mieć świadomość, że w internecie można znaleźć także wiele darmowych rozwiązań. Również instalacja takiego oprogramowania jest dziecinnie prosta. Nie musimy na tę czynność poświęcać zbyt wiele czasu. Dzięki takiemu działaniu uzyskamy doskonałą ochronę naszego komputera i przede wszystkim naszych danych przez wszelkim zagrożeniem ze strony złośliwego oprogramowania. Naprawdę warto skorzystać z programów antywirusowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here