Praca każdego lekarza jest dosyć ważna. Jego zadaniem jest bowiem troska o innych ludzi oraz dbanie o to, by każdy zawsze czuł się wyśmienicie. Stąd także pytanie: czym się zajmuje okulista? Jest to specjalista, którego głównym zadaniem jest leczenie, diagnostyka, a także profilaktyka związana z chorobami oka, a do tego powiekami, spojówkami, narządem łzowym czy mięśniami zewnętrznymi.
Sama okulistyka jest dziedziną, która zajmuje się także budową oraz rozpoznawaniem, co konkretnie dzieje się z oczami i czy nie jest potrzebna jakąś pomoc. Od tysiącleci można napotykać się na taki zawód jak okulista Poznań jest pewnie jednym z miast, w których obecnie można liczyć na jego pomoc. Dawniej jednak także go nie brakowało. Podobno pierwsze zabiegi wykonywane przez okulistę sięgają 4,5 tys. lat p.n.e. Jednak tak wskazują jedynie przekazy historyków indyjskich, ale nie ma żadnych potwierdzających to źródeł. Za to pierwsza wzmianka na piśmie ukazała się w Kodeksie Hammurabiego.
A pierwsze szpitale, które zajmowały się chorobami oczu, powstawały już w XVIII w. Na początku w Wiedniu, potem w Londynie, Petersburgu, a w Polsce dopiero w 1823 r.
Sporo na temat obecnie dostępnych zabiegów przeczytamy na stronie: wrosinski.pl. Wiemy bowiem, że dobrze jest wcześniej wiedzieć, jak okulista może nam w naszych problemach pomóc.
W każdym razie jest to człowiek, który ukończył studia medyczne, a specjalizację okulistyczną. Przeważnie jest lekarzem pierwszego kontaktu, do którego należy się zgłosić, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek problemy ze swoim wzrokiem.
Praca okulisty
Okulista zajmuje się pacjentami w każdym wieku. Jednak pierwsza wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko ukończy 3 miesiąc życia. Okulista dziecięcy zajmuje się wadami wzroku i chorobami oka u dzieci i niemowląt. Podczas pierwszej wizyty sprawdzi ruchomość gałek ocznych i sprawdzi, czy występuje u dziecka zez. Kolejne wizyty powinny zostać zainicjowane, jeśli opiekunowie dziecka czy lekarz pediatra zauważą jakieś problemy i wady ze wzrokiem. Należy o tym poinformować lekarza czym prędzej, by jak najszybciej pozbyć się nieprawidłowości i je skorygować.
Są jednak takie przypadki, gdy wizyta jest wręcz natychmiastowo wskazana. Warto zadbać szczególnie o takie wypadki jak choćby wcześniactwo. Jeśli dziecko pojawiło się na świecie wcześniej, niż planowano, może być narażone na większe wystąpienie retinopatii wcześniaczej, co w skrajnych wypadkach prowadzi nawet do utraty wzroku. Dlatego tak istotne jest wtedy badanie dba oka. Inne wypadki to łzawiące lub ropiejące oczy (spowodowane niedrożnością kanału nosowo-łzowego; leczy się to odpowiednim zabiegiem), infekcja oka, uraz oka, alergia, oczopląs (drżenie gałek ocznych), podejrzenie zeza, podejrzenie wady wzroku, nieprawidłowa budowa oczu, nierówna wielkość i szerokość szpar powiek, a także inne choroby i wady, które wzbudzają niepokój opiekunów. Należy wtedy czym prędzej skontaktować się z lekarzem i ustalić, jak będzie leczone dziecko, by choroba się nie pogłębiła.