Wybór dodatków wieńczy urządzanie salonu. Po wykończeniu podłogi i ścian, a także umieszczeniu we wnętrzu sofy bądź kanapy, przychodzi czas na poszukiwania elementów dekoracyjnych. Dodatki najczęściej pełnią rolę estetyczną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przynajmniej część z nich czyniła pomieszczenie bardziej funkcjonalnym.

Dodatki w praktycznym duchu

Myśląc o dodatkach do salonu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na potencjał oświetlenia. Przede wszystkim różnego rodzaju lampy pełnią w aranżacji podwójną rolę. Z ich pomocą można optycznie powiększyć małe pomieszczenie, sprawić że będzie się wydawało wyższe lub dłuższe. Duży przestronny salon, dzięki umiejętnemu zastosowaniu oświetlenia miejscowego, stanie się przytulniejszy i będzie zachęcał do odpoczynku w domowej atmosferze.

Inny pomysł na praktyczny dodatek do tego wnętrza to wybór oryginalnego fotela. Coraz rzadziej meble wypoczynkowe w salonie pochodzą z tej samej kolekcji. Kanapę czy narożnik uzupełnia się natomiast meblem do siedzenia w odmiennym, często oryginalnym kolorze. We współczesnych salonach z powodzeniem stosowane są stonowane barwy bazowe, głównie biele i szarości. Ich monotonię przełamie wygodny fotel w dynamicznym kolorze plastra miodu, fuksji czy błękitu.

Taki dodatek udowadnia, że funkcjonalność może iść w parze z estetyką. Sposobem na skorzystanie z zalet owego kompromisu jest zresztą nie tylko fotel, ale także chociażby ława czy stolik kawowy. Rzadko występuje ona w krzykliwej barwie, można natomiast pobawić się jej formą. Mebel o nietypowym kształcie, ozdobnych nogach czy wykonany na bazie materiałów z recyklingu podkreśli odwagę domowników oraz ich nieszablonowe podejście do aranżowania wnętrz.

Dekoracje w salonie

W projektowaniu wnętrz dąży się dzisiaj do stworzenia wrażenia porządku. Nadmiar wielokolorowych gadżetów nie jest zatem wskazany, choć warto sięgnąć po jedną czy dwie spośród odważniejszych barw. Mogą pojawić się w obrazach na ścianach czy jako ramki zdjęć.

Do tego poduszki na kanapie, wyrazisty klosz lampy czy dywan z akcentami w danym kolorze. Z krzykliwymi dodatkami do salonu nie można przesadzać, warto stosować je z umiarem. Wystarczy kilka rzeczy w różnych częściach pomieszczenia. Dobry efekt uzyska się poprzez wykorzystanie poduszek i zasłon w tym samym kolorze. To bezpieczne rozwiązanie, które musi się udać.

Szukając oryginalniejszych pomysłów, można postawić na zwracający uwagę fotel i dobrać do niego obraz czy plakat na ścianie. Nie każdy dodatek do salonu będzie rzucał się w oczy. We współczesnych wnętrzach dominują raczej minimalistyczne tendencje. Akcenty kolorystyczne są wykorzystywane umiejętnie. Tak, by tworzyć harmonijne otoczenie, sprzyjające wypoczynkowi.

Zastosowanie spokojnych barw na ścianie i w podstawowych elementach wyposażenia pozostawia spore pole do popisu, jeżeli chodzi o dodatki do salonu. Wymieniając je raz na jakiś czas, można zupełnie odmienić wnętrze. Zmiana otoczenia wychodzi człowiekowi na dobre i nie kosztuje majątku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here