W dobie internetu, coraz więcej ludzi zaczyna interesować się pisaniem swoich własnych tekstów. Jedni preferują pisanie krótkich haiku, inni tworzą opracowania, jeszcze inni zajmują się tworzeniem bardziej ambitnych treści jakimi są książki. Jeszcze inni po prostu piszą wiersze i reportaże. Jedną z wielu rzeczy, która łączy tych wszystkich autorów jest to, że muszą mieć pojęcie o tym, jak zrobić przypis.

Jak zrobić przypis podczas pisania własnej książki?

Weźmy pod uwagę sytuację, kiedy piszesz swoją książkę. Przeprowadzasz analizę tego, co chcesz napisać, tworzysz konspekt, bohaterów, wizualizujesz sobie różne sceny, które będą miały miejsce w swoim dziele itd. W pewnym momencie, jak już skończysz pisanie konspektu, przychodzi czas na to, żeby w końcu zrobić coś więcej. Zbierasz wszystkie elementy konspektowej układanki w całość i starasz się stworzyć jeden, elegancki i spójny tekst.

Na początku nie jest łatwo. Wiadomo jak to jest z pisaniem, najciężej jest zacząć. Potem, kropka po kropce, literka po literce, słowo po słowie, zdanie po zdaniu, widzisz, że idzie Ci coraz lepiej. A objętość twojej książki cały czas się zwiększa. Idziesz w dobrą stronę. W pewnym momencie, zakładając, że tworzysz książkę w edytorze tekstu jak np. Word i przychodzi Ci do głowy pomysł, żeby umieścić w treści twojego utworu wzmiankę o jakimś znanym artyście.

Jak zrobić przypis podczas pisania własnej książki?Dla ciebie, postać, którą wspominasz jest bardzo ważna i znasz jej historię. Jednakowoż, trzeba mieć na względzie to, że nie każdy musi znać jakiegoś Pana Generała, oficera, pisarza czy znanego polityka. Myślisz sobie, że w tym momencie, warto by było użyć przypisu aby wytłumaczyć, o kim w tym momencie swojego utworu wspominasz. Sprawa wydaje się prosta ale jednak w głowie nie możesz znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Dlatego też idziesz po pomoc do swojej wyszukiwarki. Po wpisaniu frazy: „jak zrobić przypis”, dowiadujesz się wszystkich potrzebnych informacji aby się tego podjąć – nie ma najmniejszego problemu. Szybko zabierasz się do pracy, a Twoje dzieło rozwija swoją objętość w co najmniej zadowalającym czasie. Gratulacje!

Przypisy są bardzo istotną częścią w książce

Bez nich, często nie mielibyśmy pojęcia o czym czytamy. Spójrzmy prawdzie w oczy. Jeżeli w trakcie czytania książki znajdziesz hasło, którego zupełnie nie znasz albo też przeczytasz nazwisko jakiejś kompletnie obcej Ci osoby (która podobno jest znana), małe prawdopodobieństwo jest, że podejmiesz decyzję o sprawdzeniu w internecie lub encyklopedii, kim dana osoba jest. Ludzie z natury są piekielnie leniwi i nieskorzy do ruszenia się z wygodnej kanapy, pijąc kawę i zagryzając ją wykwintnie smakującym ciastkiem. Tacy po prostu jesteśmy.

Zważając na wspomnianą, leniwą ludzką naturę, warto mieć na względzie to, że gdy piszesz książkę, warto zamieszczać przypisy do praktycznie każdego wątku, nazwiska, wydarzenia, które czytelnikom może nie być znane. Jak zrobić przypis i do którego wydarzenia go umieścić? To pytanie, na które z miejsca powinien móc odpowiedzieć każdy szanujący się autor dowolnego gatunku literackiego.

Książki są coraz mniej atrakcyjne

Książki są coraz mniej atrakcyjneCzasy jednak niesamowicie się zmieniają. Książki przestały być tak bardzo atrakcyjne. Ludzie bardziej skłaniają się ku filmom, grom komputerowym, czy też mediom społecznościowym, jednocześnie zaniedbując swój rozwój intelektualny przy pomocy słowa pisanego – wielka szkoda. Dlaczego tak się dzieje? Trudno podać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jednakowoż osobiście uważam (a moje zdanie jest podparte częściowo respektowanymi badaniami naukowymi), że za to zjawisko odpowiedzialny jest hormon zwany dopaminą.

Dopamina nazywana potocznie „hormonem motywacji” jest bardzo silnie stymulowana przez takie rzeczy jak telewizja, kontakt z mediami społecznościowymi i grami komputerowymi. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jeżeli ma bodźce, które ją silnie stymulują i jest na nie eksponowana przez długi okres czasu, to przestaje być na nie wyczulona i potrzebuje coraz więcej rozrywki żeby dalej się wydzielać. Książki? Phi! Dla wypłukanego receptora dopaminy, w żaden sposób nie są wystarczająco stymulujące. Dlatego „błaga” nas on, o dodatkową porcję rozrywki – więcej gier, zabaw, narkotyków, seksu i mediów społecznościowych. W takich realiach, pytanie: „jak zrobić przypis”, może pozostać bez odpowiedzi, bo nikt nie będzie tym zainteresowany – każdy będzie zajęty innymi, bardzie stymulującymi i zarazem „ciekawymi” rzeczami.

Podsumowanie

Reasumując, tematem mojego artykułu miała być częściowo poruszona kwestia internetu, w jakim kierunku on się rozwija, dokąd zmierza nasza cywilizacja i jak zrobić przypis. Odpowiedzi na te pytania częściowo udzieliłem ale myślę, że są to w głównej mierze takie kwestie, nad którymi każdy powinien zastanowić się sam w domowym zaciszu. Są to kwestie typowo światopoglądowe i nie da się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Pamiętajcie jednak, żeby całe życie szukać prawdy i własnego zdania. Nigdy nie jest warto oddać się całkowicie doktrynom, ideom czy politykom. Zawsze trzeba zachować w sobie cząstkę niezależności, bo to ona jest drogą do wolności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here