Wszyscy wiemy, że mamy tylko jedno zdrowie, dlatego musimy i staramy się o nie dbać, aby utrzymać je na jak najlepszym poziomie przez jak najdłuższy czas. Jeżeli teraz o to nie zadbamy i będziemy bagatelizować niepokojące objawy fizyczne bądź psychiczne, wysyłane przez nasz organizm, prędzej czy później doczekamy się poważnych chorób i schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne życie i mogą zdecydowanie je skrócić. Dbajmy więc o siebie i interesujmy się zmianami zachodzącymi w naszym ciele. Wykonujmy sobie regularne badania lekarskie i sprawdzajmy systematycznie swój puls, gdyż to on może nam wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Jaki jest prawidłowy puls? Prawdopodobnie wciąż tego nie wiemy, dlatego najpierw musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie, jeżeli zamierzamy od najbliższego czasu sumiennie sprawdzać swoje ciśnienie. Zbyt wysokie może świadczyć o nadchodzącym zawale serca, a zbyt niskie może wynikać z poważnych zaburzeń neurologicznych.

Ile powinien wynosić nasz puls?

jaki jest prawidłowy pulsOczywiście istnieją różne normy dla różnych ludzi. Im młodsi jesteśmy, tym wyższy może być nasz puls i nie staje się on wtedy objawem żadnych chorób. Dla niemowląt idealną wysokością tętna będzie około 130 uderzeń serca na minutę. U dzieci prawidłowe tętno wynosi już 100 uderzeń na minutę, a u dorastających nastolatków 85 uderzeń na minutę. Organizm osób dorosłych pracuje już nieco wolniej, co powoduje zmniejszenie się samego tętna. Jeżeli jesteśmy już pełnoletni, nasz puls, o ile jest prawidłowy, powinien wynosić 70 uderzeń na minutę. U osób starszych ta ilość zmniejszy się natomiast o kolejnych dziesięć uderzeń. Dostosujmy się do jednej z wybranych grup i zapamiętajmy sobie, jaki powinien być nasz puls. Dzięki temu będziemy w stanie samodzielnie porównać sobie wyniki różnych badań do ogólnie przyjętych norm.

Jak sprawdzać puls?

Istnieje wiele metod pozwalających nam na sprawdzenie swojego pulsu. Jeżeli nie mamy do dyspozycji żadnych specjalnych urządzeń, możemy to zrobić bez ich pomocy, choć uzyskany wynik nie będzie wtedy do końca miarodajny. Puls sprawdzajmy najlepiej z samego rana, tuż po wstaniu z łóżka lub zaraz po krótkiej popołudniowej drzemce czy godzinnym odpoczynku. Gdy jesteśmy spokojni i opanowani, a nasze ciało jest rozluźnione, wynik powinien być dość miarodajny w przeciwieństwie do tego, który uzyskalibyśmy podczas badania wykonanego tuż po aktywności fizycznej czy stresującym wydarzeniu. Przyłóżmy swoje palce do nadgarstka występującego na lewej ręce i przytrzymajmy je w tym miejscu, starając się wyczuć swój puls. Jeżeli nie jesteśmy w stanie go odczuć, możemy zmienić miejsce wykonywanego badania i przyłożyć palce do samej szyi. Gdy już puls zostanie przez nas wyczuty, włączmy stoper na telefonie komórkowym i starajmy się przez piętnaście sekund liczyć wszystkie uderzenia serca. Możemy to zrobić nawet dwu czy trzykrotnie, aby upewnić się, że dobrze przeprowadziliśmy badanie. Uzyskany wynik pomnóżmy razy cztery, aby uzyskać ilość uderzeń serca na minutę. Następnie porównajmy go sobie do podanych wcześniej norm.

Jaki jest prawidłowy puls?

To już wiemy. Wiemy również, przynajmniej w teorii, jak go sprawdzić wyłącznie przy pomocy swoich dłoni, choć bywa to na tyle trudne, że czasem nasze wyniki mogą wychodzić dość dziwne i nie będziemy mogli brać ich pod uwagę. Jeżeli z powodu występowania u nas pewnych chorób musimy regularnie, niemalże codziennie mierzyć swoje tętno, najlepiej zaopatrzmy się w specjalnie przeznaczony do tego celu aparat. W każdym sklepie z urządzeniami medycznymi dostaniemy już ciśnieniomierze oraz pulsometry. Nie są to specjalne drogie sprzęty, a zdecydowanie ułatwią nam życie. Powinniśmy mieć je w swoim domu, aby przy ich pomocy sprawdzać puls nie tylko swój, ale również i pozostałych domowników czy swoich dzieci. Zadbajmy o swoją rodzinę w taki sposób. Zatroszczmy się o jej zdrowie, aby móc jak najdłuższej dzielić z nią całe swoje życie.

Co może oznaczać zbyt wysoki puls?

jaki jest prawidłowy pulsRzadko kiedy dostrzeżemy u siebie zbyt niski puls, niepasujący do ustalonych przez specjalistów norm. O wiele częściej po wykonanym badaniu zauważymy, że nasze tętno jest przesadnie wysokie. O czym może to świadczyć? Zazwyczaj wysoki puls wynika z nadmiaru cholesterolu występującego w organizmie. Zaczyna on osadzać się na naszych naczyniach krwionośnych, zaburzając tym sposobem całe krążenie krwi. Przez to nasze organy muszą pracować znacznie ciężej. Serce zostaje mocno obciążone i bije po prostu szybciej. Wysokie tętno może być również objawem rozwijającej się w organizmie cukrzycy. Im słodsza jest nasza krew, tym gęstsza się staje, przez to znacznie trudniej jest jej krążyć w naszym ciele. Jeżeli natomiast podczas codziennych badań za każdym razem nasze tętno jest niepokojąco wysokie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadciśnieniem. Może być ono wywołane przez otyłość bądź nadwagę albo prowadzenie stresującego trybu życia. Nie leczmy tej przypadłości samodzielnie. Udajmy się najlepiej od razu do lekarza rodzinnego i otrzymajmy skierowania na dodatkowe badania, które pokażą nam wyraźnie, co jest powodem naszego wysokiego tętna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here