Zastanawiasz się jaki rower kupić? Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów rowerów o różnym przeznaczeniu. Bardzo popularne są choćby rowery miejskie, czy też rowery trekingowe. Warto zastanowić się nad tym, do czego będzie nam rower właściwie potrzebny. I na tej podstawie dokonać odpowiedniego zakupu.

Jaki rower kupić?

jaki rower kupićJak rower kupić? Sprawa nie jest prosta. Kiedyś nie mieliśmy tego problemu. W sprzedaży były damki, ukrainy, potem moda przyszła na rowery górskie i każdy kupował je bez względu na przeznaczenie. Obecnie rynek rowerów i związanych z nimi akcesoriów znacznie się rozwinął. Dziś znajdziemy w ofercie bardzo dużo rodzajów rowerów o różnym przeznaczeniu. Aby wybrać odpowiedni dla siebie rower, musisz przede wszystkim określić do czego będzie ci on służył. Inne bowiem rowery przeznaczone są do jazdy po mieście, inne do jazdy terenowej, a inne również do bicia rekordów prędkości na gładkiej szosie. A zatem przejdźmy do krótkiej charakterystyki wybranych rodzajów rowerów.

Rower miejski

To bardzo popularny rodzaj roweru. Polskie miasta coraz lepiej rozwijają sieć ścieżek rowerowych. Przybywa również rowerzystów. Przyczyniają się również wszechobecne korki oraz mankamenty komunikacji zbiorowej. W tej sytuacji rower staje się całkiem interesującą alternatywą, dla osób pragnących szybko przemieszczać się po mieście. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest bezapelacyjnie rower miejski. Jego konstrukcja pozwala na bardzo wygodne zsiadanie i wsiadanie, oraz na zachowanie komfortu jazdy. Ma to bardzo duże znacznie podczas jazdy w mieście, która siłą rzeczy nie jest płynna. Taki rower zwykle posiada tez zamontowany koszyk do kierownicy lub bagażnika, w którym możemy przewozić choćby zakupy.

Rower trekingowy

Jeśli jednak chcesz poruszać się nie tylko po mieście, ale również planujesz weekendowe wycieczki, to lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie rower trekingowy. Rowery tego rodzaju mają przede wszystkim wzmocnioną ramę, która może wytrzymać nawet większy bagaż do przewiezienia. Dodatkowo są również znakomicie wyposażone w bagażnik, błotniki, oświetlenie, a także posiadają bardzo wygodną kierownicę. Takie rower dobrze sprawdzi się w mieście, a także na drogach szutrowych poza miastem. To rowery, którymi można bić rekordy przejechanych kilometrów. W tym celu mają również odpowiednio wygodne siodełka, dzięki którym nie będziemy odczuwać bólu pewnej części ciała podczas jazdy.

Rower górski

Szczyt popularności roweru górskiego przypadł na lata dziewięćdziesiąte. Wówczas był marzeniem wielu młodych ludzi. Kupowaliśmy go masowo bez względu na przeznaczenie. Dopiero później, wraz z rozwojem rynku rowerowego przyszedł czas na refleksje i rower górski zaczął być używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Obecnie rower ten nie jest już tak bardzo popularny. Kupowany jest głównie przez miłośników jazdy górskiej. Powstały nawet specjalistyczne rodzaje tego roweru – tzw. rowery zjazdowe. Rower górski wyposażony jest w bardzo dobry i mocny osprzęt. Ważne są również opony, zwykle bardzo grube, które nie nadają się do jazdy po asfalcie. Oczywiście również rama takich rowerów jest odpowiednio wzmocniona.

Rower szosowy

jaki rower kupićRowery szosowe zyskują sobie coraz większą popularność wśród miłośników szybkiej jazdy. Kiedyś przeznaczone były w zasadzie tylko dla wyczynowców. Obecnie korzysta z nich coraz więcej amatorów, którzy lubują się w szybkiej jeździe na rowerze. Tzw. kolarzówki to rowery niezwykle lekkie, posiadające bardzo cienkie opony. Średnio nadają się do jazdy po polskich miastach. Zwłaszcza jazda po źle utrzymanej kostce brukowej lub po torowisku tramwajowym może się skończyć tragicznie. Również liczne krawężniki nie ułatwiają jazdy tym rowerem po mieście. Najlepiej poruszać się nim po idealnie utrzymanych drogach poza miastem. Oczywiście wsiadając na taki rower powinniśmy być odpowiednio ubrani i zaopatrzeni przede wszystkim w kask. Musisz pamiętać, że na rowerze szosowym można osiągnąć bardzo duże prędkości. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jak dobrać wielkość roweru

To bardzo ważna kwestia, która często jest przez nas bagatelizowana. Jednak, aby czuć się na rowerze komfortowo i nie męczyć się zbytnio podczas jazdy, musi on być odpowiednio dopasowany do naszych gabarytów. Również wielkość kół ma znaczenie. Właściwie mniejsze koła niż 28 cali, są raczej przeznaczone do rowerów dla dzieci lub dla bardzo małych osób. 28 cali to optymalny wybór, choć są również rowery z większymi kołami. Warto również zaopatrzyć rower w przydatne akcesoria. Bagażnik, błotniki i oświetlenie, to elementy, które z pewnością się nam przydadzą. Naturalnie najlepiej jakby rower był również wyposażony w przerzutki, stójkę, czy też w rogi na kierownicy. Niby detale, ale jednak znacznie ułatwiają jazdę rowerem i podnoszą jej komfort.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here