Jeździectwo to jedno z najchętniej i najczęściej uprawianych aktualnie sportów. Jeździć można i w zimie i w lecie, zimą odbywa się to w halach. Jest to sport popularny zarówno w miastach jak i na wsiach. Wszędzie gdzie zbiera się większa ilość chętnych ludzi tworzy się kluby sportowe, które później rywalizują ze sobą w zawodach regionalnych czy nawet krajowych.
Aby zacząć przygodę z jeździectwem nie musimy wcale posiadać konia. W ośrodkach konnych udostępnią nam zarówno sprzęt jak i samego konia. Będziemy jeździć pod okiem trenera, który nauczy nas jak poprawnie siedzieć na koniu, stępować, kłusować i galopować na nim.
Pewnym czasie, gdy już opanujemy podstawy i zapragniemy mieć własnego konia warto zapytać o pomoc i poradę kogoś bardziej doświadczonego. Trener czy osoba prowadząca nam treningi na pewno z chęcią udzieli nam pomocy. Decydując się na konia musimy wiedzieć gdzie nasz nowy przyjaciel będzie mieszkał. Jeżeli nie mamy przydomowej stajni, musimy rozejrzeć się za hotelem dla koni. W hotelu takim koń będzie dostawał jeść – siano, owies – a także będzie mu sprzątane w boksie i ścielone słomą. Będzie miał również stały dostęp do wody. Hotele czy też takie ośrodki posiadają również padoki gdzie koń w przerwach między posiłkami może się paść i poruszać. Na pytanie, ile kosztuje utrzymanie konia odpowiedź nie jest prosta. Do wyżej wymienionych kosztów dodać trzeba również wizyty weterynarza, kowala a czasem i osoby, która ujarzmi i oswoi naszego konia, jeśli nie jesteśmy dostatecznie dobrymi jeźdźcami.
Jeśli sama jazda na koniu nie będzie już wystarczała, możemy brać udział w konkursach skokowych jak i ujeżdżeniowych. Konkursy skokowe polegają na pokonaniu trasy parkuru w odpowiedniej kolejności i w jak najkrótszym czasie. Konkursy ujeżdżeniowe natomiast polegają na pokazaniu odpowiednich figur z koniem w rytm muzyki.
Raz do roku w stajniach organizowane jest święto zwane Hubertusem, podczas którego uczestnicy gonią na koniach jedną osobę, która jest lisem. Po gonitwie wszyscy się spotykają i integrują przy ognisku.

kmhs.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here