Czas ferii zimowych czy wakacji to często problem dla rodziców, którzy muszą pracować. Nie każdy może skorzystać z pomocy rodziny czy znajomych i trzeba zorganizować dziecku czas i opiekę na własną rękę. Do wyboru są różne możliwości, z których bardzo dobrą są półkolonie.

Półkolonia – czym jest i ile kosztuje?

Wielu rodziców wciąż zastanawia się, jaka jest różnica między kolonią, a półkolonią. Otóż kolonia to wyjazd na tydzień lub dwa w jakieś miejsce oddalone od domu. Półkolonia zaś odbywa się w miejscu zamieszkania. Dziecko spędza przyjemny czas z rówieśnikami, biorąc udział w różnych, ciekawych zajęciach. Ma wyżywienie i opiekę, więc o nic nie trzeba się martwić.

Ile kosztuje półkolonia? To zależy od organizatora. Jeśli półkolonię organizuje miasto, to zwykle jest darmowa. Trzeba jedynie dopłacić za wyżywienie czy ewentualne wyjazdy do kina czy inne miejsca wymagające zakupu biletów. Natomiast półkolonie organizowane przez prywatne instytucje potrafią kosztować niemało. Mimo wszystko wydają się one być dobrą opcją dla mniej zamożnych.

Zajęcia na półkolonii

Rodzice decydują się na zapisanie dzieci na półkolonię nie tylko z powodów finansowych czy samej potrzeby zorganizowania dziecku opieki. Zależy im na odciągnięciu dzieci od ulubionego sprzętu, jakim jest oczywiście komputer. Na półkolonii na dzieci czeka wiele różnych zajęć.

Zajęcia sportowe pozwalają zapoznać się z różnymi dyscyplinami i aktywnościami. Artystyczne natomiast są dobrym ćwiczeniem koncentracji, zdolności manualnych, a także możliwością odkrycia nowych pasji i talentów. Edukacyjne zajęcia zaś pozwalają uczyć się dzieciom wielu ciekawych rzeczy poprzez zabawę.

Zalety półkolonii

Półkolonia posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim dziecko nie nudzi się w domu i nie psuje oczu przed komputerem. Spędza czas z rówieśnikami i uczy się wielu pożytecznych rzeczy. Dzięki różnym zajęciom może odnaleźć nowe pasje, zainteresowania czy zdolności, które zechce później rozwijać.

Zaletą półkolonii jest również ich cena. Choć te prywatne mogą być dość drogie, to nie brakuje nawet darmowych. Dziecko ma zapewnioną opiekę, jedzenie, a rodzice spokój. Plusem jest także to, że dziecko jest blisko domu i spędzi też więcej czasu z rodzicami niż wysłane na jakiś daleki wyjazd. Warto zapisać dziecko na półkolonię, bo efektem może być tylko zadowolenie i jego i rodziców.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here