Dobry harmonogram to podstawa do idealnego zaplanowania dnia i organizacji swojego czasu. Pomaga on zapanować nad chaotyczną rzeczywistością i uwydatnić nasze działania nie zapominając przy tym o odrobinie relaksu oraz spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/harmonogram-dnia-celne-rady-jak-go-skonstruowac-zeby-wygrac/ 

Etapy tworzenia harmonogramu

Zanim przejdziemy do etapów tworzenia harmonogramu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie po co on dokładnie jest? Przede wszystkim za jego pomocą możesz ustalić co dokładnie chcesz dalej robić, przypomni o twoich postanowieniach oraz wyeliminuje rzeczy, które mogą zaburzyć twoją wstępną koncepcje zagospodarowania czasem.

Krótko mówiąc, harmonogram pozwoli ci przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Wiedząc, czym jest harmonogram możemy przejść do etapów jego tworzenia, a są nimi kolejno:

  • przekształcenie wartości w czas,
  • utworzenie szablonu,
  • synchronizacja z interesariuszami.

Zmień wartości w czas

Tworzenie harmonogramu powinno zacząć się od przejrzenia swoich wartości.

Wartości to nasze podejście do świata: „jacy chcemy być, za czym chcemy się opowiadać i jak chcemy odnosić się do otaczającego nas świata” (słowa Russa Harrisa).

Warto pamiętać, że wartości nie są celami końcowymi, a tylko wytycznymi dla twoich działań. Często żyjąc zgodnie z naszymi wartościami, nieumyślnie spędzamy za dużo czasu w jednej dziedzinie naszego życia, kosztem innych.

Dobrze abyśmy tak rozplanowali swoje wartości by na wskutek jego działania nie demotywować się, czego efektem może być, ogólne pogorszenie się jakości naszego życia.

Planowanie dnia i tygodnia

Planowanie dni i tygodni to podstawowa funkcja jaką daje ci harmonogram, Planowanie to zarazem taka funkcja, przy której popełniane są najważniejsze i kardynalne błędy.

Tworząc harmonogram powinniśmy podchodzić do tego z dużą dozą krytycyzmu, czyli określić ile czasu potrzebujesz na sen, podstawową higienę, ćwiczenia i wszystko, co uznasz za niezbędne dla dobrej cyrkulacji dnia.

W naszym harmonogramie powinniśmy zarezerwować czas dla bliskich, a w następnej kolejności, dołóż do tego pracę.

Teraz wiedząc jak tworzyć porządny harmonogram i wiedząc jakie rzeczy powinny zostać w nim uwzględnione możemy przejść do działania i zarazem cieszyć się każdą zaplanowaną minutą naszego życia.

Zobacz też: http://www.galax-sport.pl/zostac-mistrzem-planowaniu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here