Witamina B17, inaczej zwana amigdaliną, jest organicznym związkiem chemicznym występującym w nasionach wielu roślin. Jest uważana za niekonwencjonalny środek do walki z chorobami nowotworowymi. Znana była już tysiące lat temu w starożytnych Egipcie i Chinach. Współczesne badania kliniczne nie potwierdziły jednoznacznie jej skuteczności. Nieumiejętne jej stosowanie może nawet przynieść fatalne skutki dla organizmu.

Witamina B17 jako lek na raka

Koncepcja, ze witamina B17 może leczyć raka powstała w latach 20. XX wieku. Dzięki prowadzonym wówczas badaniom uznano jednak, że jest substancją zbyt toksyczną aby można byłą ją regularnie stosować w procesie leczenia pacjentów. W wyniku kolejnych badań klinicznych nie stwierdzono jednoznacznie jej leczniczych właściwości. Mimo tego amigdalina zyskała spore grono zwolenników, którzy wierzą w jej prozdrowotne działanie. Uważają, że jest ona w stanie usunąć zmianę nowotworową bez konieczności przeprowadzania chemioterapii czy tez operacji. Bezsprzecznie stosowanie amigdaliny uwalnia związki uśmierzające ból związany z choroba nowotworową. Według jej zwolenników jest również skutecznych środkiem profilaktycznym w terapii antynowotworowej.

Czy amigdalina szkodzi?

Przeciwnicy stosowania amigdaliny zwracają uwagę na niebezpieczeństwo zatrucia cyjanowodorem. Występuje ono wówczas, gdy przedawkujemy amigdalinę. W tym wypadku silny jest głos przeciwny – zwolennicy witaminy B17 uważają, że cyjanowodór uaktywnia się tylko w komórkach nowotworowych prowadząc do ich wyniszczenia. Według nich jest to najlepszy, praktycznie bezinwazyjny, sposób na usunięcie zmian nowotworowych. Zdaniem specjalistów, w wyniku przeprowadzonych na zwierzętach badań, szkodliwe skutki uboczne stosowania amigdaliny znacznie przewyższają jej dobroczynny wpływ na organizm.

Cały czas trwają więc zmagania pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami amigdaliny. Ci pierwsi uważają tych drugich za szarlatanów, którzy dają chorym złudne nadzieje dla chorych na wyleczenie śmiertelnej choroby. Apologeci witaminyB17 snują wizję o zmowie lekarzy z koncernami farmaceutycznymi niezainteresowanymi wynalezieniem leku na raka. Konflikt ten mogą rozwiązać jedynie dalsze badania kliniczne.

Jak stosować witaminę B17?

Przede wszystkim terapię opartą na tej witaminie należy bezsprzecznie skonsultować ze specjalistą. Nieodpowiednie dawkowanie może bowiem doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Witaminę B17 najczęściej można spotkać w nasionach powszechnie znanych roślin:

  • migdałowca zwyczajnego
  • czeremchy
  • drzew owocowych (np. moreli czy brzoskwini)
  • pigwy pospolitej

Za działanie antyrakowe z amigdalinie odpowiadają glukoza i cyjanek. Mimo nieuznawania jej za oficjalny lek przez środowisko lekarskie i farmaceutyczne znajdziemy mnóstwo suplementów, które zawierają witaminę B17. Zalecana jest jednak wysoka ostrożność w ich stosowaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. jak wynika z artykułu, badacze nie sa do końca przekonani. Gdyby uznali go za lek musieliby wziac na siebie duza odpowiedzialność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here