Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zapewne przykładasz dużą wagę do odpowiedniego odżywiania się, ale czy pamiętasz o tym, że twój organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy dla sportowców? Najlepszą metodą na suplementację niezbędnych nam witamin jest oczywiście zdrowa, zbilansowana dieta, z niektórych względów warto jednak sięgnąć po witaminy dla sportowców. Za chwilę postaram się objaśnić kiedy, z jakich względów i jakie witaminy powinno się suplementować.

Witaminy dla sportowców – podstawowe informacje

Ciężko trenujesz, wymagasz od siebie naprawdę wiele, starasz się zdrowo odżywiać, a mimo to efekty ciężkiej pracy wciąż nie są takie jakiś być powinny? Być może problem tkwi właśnie w niedoborach pewnych witamin. Warto wspomnieć, które witaminy dla sportowców mają szczególne znaczenie.

Wyróżnić możemy dość liczną grupę witamin wpływającą w stopniu znacznym na chociażby budowę masy mięśniowej. Do grupy tych witamin zaliczyć należy m.in. witaminę A odpowiedzialną za syntezę białek dzięki czemu budowa masy mięśniowej jest w ogóle możliwa. Kolejnym ważnym składnikiem suplementacji witaminowej jest tiamina (witamina B1) odpowiadająca za metabolizm białek, a także produkcję hemoglobiny, która jak wiadomo transportuje tlen do wszystkich komórek naszego organizmu, a chyba wszyscy wiemy jak dużą rolę odgrywa odpowiednie natlenienie naszych komórek. Następna w kolejce jest ryboflawina (witamina B2) biorąca udział w spalaniu tłuszczów oraz czerpaniu przez nasz organizm energii z węglowodanów. Nie można zapomnieć również o niacynie (witamina B3) wpływającej na rozszerzenie naczyń krwionośnych co wpływa korzystnie na szybsze transportowanie tlenu do naszych mięśni. Bardzo ważna jest także pirydoksyna (witamina B6) – ma ona wpływ na trawienie białek, a białka jak powszechnie wiadomo budują naszą masę mięśniową.

Trzeba podkreślić, że wspomniane tu witaminy są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie, a zatem i wydalanymi wraz z moczem, niestety. Tym bardziej warto rozważyć ich suplementację. Bardzo ważnymi witaminami są również te bardziej nam znane jak również rozpuszczalna w wodzie witamina C (zaangażowana w wiele procesów naszego organizmu, m.in. odpowiada za metabolizm kolagenu, wspomaga wchłanianie żelaza, a także bierze udział w produkcji hormonów sterydowych) oraz witamina D wspomagająca wchłanianie wapnia i fosforu. Przyznacie, że sporo tych mających znacznie dla sportowców witamin, ale to tylko dobrze świadczy o biochemii naszych organizmów.

Niezależnie od tego czy jesteś kulturystą, biegaczem czy po prostu lubisz fitness masa mięśniowa jest w aktywności fizycznej bardzo ważna ponieważ wzmocnione mięśnie poprawiają naszą wydolność, a co za tym idzie umożliwiają mocniejsze i dłuższe treningi przynoszące coraz to lepsze efekty.

Jak mówiłem wyżej warto jednak rozważyć zaopatrzenie się w witaminy dla sportowców nawet jeśli odpowiednio się żywimy. Nie zapominaj również o wykonywaniu okresowych badań krwi by kontrolować wszystkie składowe nie tylko witaminy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here