Trądzik różowaty to schorzenie przypisywane uwarunkowaniom genetycznym bądź zaburzeniom hormonalnym. Na chorobę częściej zapadają kobiety, jednak jej przebieg jest znacznie poważniejszy u mężczyzn. Problem dotyczy osób w wieku średnim, jego początek obserwuje się zwykle u osób po 30. roku życia. Nieleczony trądzik różowaty nie tylko wygląda nieestetycznie, może on pozostawiać po sobie rozległe blizny, a u mężczyzn prowadzi do deformacji części twarzy, między innymi do tzw. guzowatości nosa. Specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie leczą trądzik różowaty i blizny potrądzikowe najnowocześniejszymi laserami.

Trądzik różowaty – jakie są objawy tego schorzenia?

Trądzik różowaty objawia się w postaci krostek, grudek i zaczerwienień skóry, a ich powstawaniu sprzyjają silne bodźce emocjonalne bądź fizyczne. Zmianom mogą towarzyszyć objawy takie jak pieczenie, świąd i uczucie ciepła. Wyróżnia się 4 etapy, rozwoju choroby, każdy z nich może trwać kilka lat. W pierwszym stadium dochodzi do nagłych, czasowych rozszerzeń naczyń krwionośnych, które są widoczne na twarzy w postaci silnego zaczerwienienia. W drugim etapie choroby dochodzi natomiast do utrwalenia zmian naczyniowych, co objawia się stałym rumieniem i wystąpieniem teleangiektazji. Grudki i krostki oraz obrzęk twarzy to charakterystyczne objawy trzeciego stadium choroby, natomiast w ostatnim jej etapie dochodzi do przerostu tkanki łącznej nosa, który jest określany guzowatością. 

Trądzik różowaty – pielęgnacja i leczenie

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy przede wszystkim regularnie ją oczyszczać, używając do tego specjalnych preparatów i unikać kosmetyków, które zatykają pory. Rozpoczęcie leczenia trądziku różowatego we wczesnym stadium daje szansę na szybkie pozbycie się problemu. Leczenie zmian charakterystycznych dla późniejszych stadiów jest znacznie trudniejsze.

Leczenie trądziku różowatego – laseroterapia 

Najbardziej innowacyjna metoda leczenia trądziku różowatego to zabieg laserowy. Terapia laserowa pozwala na szybkie usunięcie zmian naczyniowych i nie wymaga rekonwalescencji. Urządzenie stosowane do leczenia trądziku różowatego w warszawskiej Klinice Miracki to laser naczyniowy Cutera Excel V. Wiązka emitowana przez laser łączy się z czerwonym barwnikiem krwi, dzięki czemu obkurcza i zamyka uszkodzone naczynia. Zabieg laserowy wykonywany za pomocą Cutera Excel V jest bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Obszary znajdujące się w okolicach zmian trądzikowych nie są narażone na uszkodzenie, a dzięki zastosowaniu w urządzeniach systemu chłodzenia, zabieg jest komfortowy. Terapia laserowa będzie też świetnym rozwiązaniem na pozbycie się blizn potrądzikowych, szczególnie polecane są lasery: Discovery Pico i PicoSure.

Peeling i maska tretinoinowa na trądzik różowaty

Stosowanie peelingu może być uzupełnieniem leczenia trądziku różowatego lub sposobem na usunięcie blizn potrądzikowych. Klinika Miracki w Warszawie oferuje swoim Pacjentom peeling chemiczny oraz peeling wykorzystujący kwas salicylowy. Zabieg intensywnie złuszcza naskórek i pozwala skórze na szybką regenerację. Maska tretinoinowa, znana też jako Skin Fit zawiera natomiast kwas retinowy będący pochodną witaminy A. Zastosowanie maski jest możliwe u osób z rozmaitymi rodzajami cery bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Działanie maski polega na złuszczaniu naskórka i powstrzymywaniu rozwoju gruczołów łojowych. 

Więcej szczegółów o leczeniu trądziku różowatego w Klinice MIracki możesz uzyskać pod adresem: https://klinikamiracki.pl/tradzik-rozowaty/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here